Kur'ân çerçevesinde gökyüzü ile ilgili lafızların bağlamları üzerine bir dil incelemesi
A linguistic study on the contexts of terms related to the sky in the Qur'an
- Tez No: 988966
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'ân; üzerine birçok alanda farklı çalışmalar yapılmış Allah'ın yüce kitabıdır. Örneğin; müfessirler âyetleri tam ve doğru anlamak için sibak siyâk, esbâb-ı nüzûl gibi kavramları göz önüne alarak tefsir çalışmaları yapmışlardır. Bunun yanı sıra dilciler Kur'ân'ı, gramer, sarf, eş anlamlılık, zıt anlamlılık, ortak lafız ve belâgat konuları bakımından incelemişlerdir. Son dönemlerde bağlam olarak isimlendirilen teori Kur'ân-ı Kerim çalışmaları içinde yerini almıştır. Bu çalışmanın konusu“Kur'ân Çerçevesinde Gökyüzü İle İlgili Lafızların Bağlamları Üzerine Bir Dil İncelemesi”dir. Amaç, Kur'ân'da gökyüzü ve onunla ilgili varlıkların bağlamları ve anlamlarını dilbilimsel açıdan incelemektir. Çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntem ve sınırlılıkları ile yararlanılan kaynaklardan bahsedilmektedir. Birinci bölümde bağlam teorisi başlığı altında bağlam ve çeşitleri ile Kur'ân'da bağlam konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde Kur'ân'da semâ“gök”lafzı ve çoğulu semavât“gökler”lafzı olmak üzere iki konudan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kur'ân'da göksel unsurlardan bahsedilmiştir. Bu başlık altında Güneş, Ay, yıldızlar, burç ve bulut konuları işlenmiştir. Sonuç bülümünde ise elde edilen tespitler ve bulgulara yer verilmiştir. Çalışmada klasik Arapça sözlük ve tefsirlerin yanısıra modern tefsir ve araştırmalardan yararlanılarak âyetlerin modern bilimin verileriyle uyumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece çalışmada kevnî âyetler, Arap Dili ve Belâgatı alanı içerisinde dilbilimsel ve bağlamsal yaklaşım olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many different studies have been conducted on the Qur'an in various fields. For example, exegetes have carried out exegetical studies, taking into account concepts such as context, circumstances of revelation, and reasons for revelation in order to understand the verses fully and correctly. In addition, linguists have also examined the Qur'an in terms of grammar, morphology, parallelism, antithesis, common expressions, and rhetoric. In recent times, the theory referred to as context has also found its place in Qur'anic studies. The subject of this study is“The Linguistic Analysis of Terms Related to Nature in the Holy Qur'an.”The aim is to examine the contexts and meanings of the sky and related entities in the Qur'an from a linguistic perspective. The study consists of an introduction, three chapters, and a conclusion. The introduction discusses the subject, purpose, importance, methodology, limitations, and sources used in the research. The first chapter addresses context and its types under the heading of context theory, as well as topics related to context in the Qur'an. The second chapter discusses two topics in the Qur'an: semâ, meaning“sky,”and its plural form, semavât, meaning“skies.”The third chapter discusses celestial elements in the Qur'an. Under this heading, the topics of the Sun, Moon, stars, constellations, and clouds are addressed. The conclusion section presents the findings and conclusions reached. The study utilizes classical Arabic dictionaries and commentaries, as well as modern commentaries and research, to demonstrate the compatibility of the verses with the data of modern science. Thus, the study examines the kevnî verses within the field of Arabic Language and Rhetoric using a linguistic and contextual approach, aiming to serve as a guide for researchers working in this field.