Çalışanın iş memnuniyetinin, sağlığı ile olan ilişkisi
The relationship of job satisfaction of the employee with the health
- Tez No: 278789
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada cevap aranan ana problem ?Çalışanın iş memnuniyeti ile, sağlığı arasındaki ilişkinin saptanması? dır. Yapılan işte konusunda deneyim, eğitim ve tecrübe sonucu meslek kavramını ortaya çıkarmıştır. Başarıya giden yolda insanların yaptıkları işte mutlu olmaları son derece önem taşımaktadır. Bireylerin mesleklerinde mutlu olmalarında en etken faktörün iş memnuniyeti olduğu söylenebilir. Çalışanın iş memnuniyetini etkileyen bir çok etken vardır. Bu etkenlerin en başında motivasyon düzeyini görebiliriz. Çalışanın motivasyonu, aldığı ücretten, sosyal ve fiziki çevresinden, iletişimden, arz-talepten, kariyer gelişiminden ve örgütsel unsurlardan etkilenmektedir. Motivasyon dışında, çalışanın fizyolojik ve psişik sağlık durumu, stres, çalışanın yetenekleri, rol belirsizliği, meslek hastalıkları gibi diğer faktörlerinde çalışan üzerinde büyük etkilere olduğu görülür.İş memnuniyetinin çalışanların sağlıkları ile olan ilişkisini belirlemek amacıyla İstanbul iline bağlı, lojistik ve gümrükleme sektörlerinde çalışmakta olan 112 çalışan, örneklem olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik demografik özellik anketi uygulanmıştır. İş memnuniyeti düzeylerini saptamaya yönelik ise Minnesota İş Doyum Ölçeğinin kısa formuna başvurulmuştur. Çalışanların yaşadıkları psikosomatik rahatsızlıkları ortaya koymak amacı ile kendilerinden bir aylık süreç içerinde gün gün sağlık raporlama çizelgesi doldurmaları istenmiştir. Kaygı düzeyinin de iş memnuniyeti üzerinde belirleyici olduğu düşünülerek Spielberger Kaygı Envanteri de çalışanlara uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde Pearson Korelasyon'a başvurulmuş ve veriler arasındaki anlamlı fark sorgulanmıştır. Alınan analiz sonuçları neticesinde, çalışanların iş memnuniyet düzeylerinin ve kaygı düzeylerinin, yaşadıkları psikosomatik rahatsızlıklar üzerinde belirleyici olmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the correlation between job satisfaction and health of employees. Job definition will be occurred after experience, education and knowledge. For being successful, people should be happy with their jobs. Job satisfaction is determinant for employee?s happiness. There are too many factors that affect employee?s job satisfaction. Motivation can be seen the main factor of job satisfaction. Employee?s motivation is been affected by pricing, social and physical environment, communication, supply-demand, career development and organizational elements. Apart of motivation, employee?s physiological and psychological health, stress, employee?s abilities, role ambiguity, occupational diseases and other factors are also effective on employees.In order to determine the relationship between job satisfaction and employee health, working in the sectors of Logistics and Customs clearance, in total 112 employees were taken as sample. To determine the demographic characteristics of employees, a demographic survey has been applied. Aimed to determine the level of job satisfaction, the short form of Minnesota Questionnaire was applied. Furthermore, to determine the psychosomatic disorders of employees, they were asked to fill out a self-report which asks them to fill out their disease status day by day. Also anxiety level is considered to be definitive on job satisfaction. So, Spielberger Anxiety Inventory is been applied to employees. For analyzing the data, Pearson Correlation is been referred and the significant difference between the data has been questioned. The analysis results obtained that, job satisfaction levels and anxiety levels are not affecting the psychosomatic disorders.