Gaziantep belediyelerindeki hizmet içi eğitim uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
An Analysis of the problems encountered in the process of inservice training at the Gaziantep municipalities and suggested solutions
  1. Tez No: 98900
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
öz GAZİANTEP BELEDİYELERİNDEKİ HİZMET İÇİ EĞİTİM UYGULAMALARINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ YILDIRIM, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı : Doç.Dr. Erdal CEYHAN Aralık 2000, I^LSayfa Bu araştırma, Gaziantep ilindeki belediyelerin hizmet içi eğitim uygulamalarında karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri getirilebilmesi için yapılmıştır. IIIAraştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan anketin, genel olarak belediye çalışanlarının hizmet içi eğitime ilişkin durumlarını kapsadığı varsayılmaktadır. Belediye çalışanlarının hizmet içi eğitime ilişkin durumlarının belirlenmesi, belediye çalışanlarından anket uygulamasına katılan yönetici ve personelin görüşleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Anket uygulamasında, Gaziantep büyükşehir ve ilçe belediyelerinde çalışan yönetici ve personelden ömeklem seçilen 37'si yönetici olmak üzere toplam 299 personele ulaşılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzdelik ve ki-kare teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Belediye çalışanlarının yaklaşık %70'i kendi mesleği ile ilgili bir eğitim ihtiyacı içindedir. 2. Belediye çalışanlarının ileri bir eğitim ve hizmet içi eğitim almaları kurumlarınca teşvik edilmemektedir. 3. Araştırma yapılan kurumlarda, yoğun ve yerinde bir hizmet içi eğitim programı yoktur. 4. Kurumlarda, hizmet içi faaliyetlerini düzenleyecek bir birimin faydalı olacağına inanılmaktadır. iv5. Kurumlarında hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılacak personelin seçiminde kayırma yapılmadığına (%58) inanılmaktadır. 6. Hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılan personelin diğerlerine göre daha verimli olduğuna (%87) inanılmaktadır. 7. İhtiyaçları ve önem verdikleri hizmet içi eğitim konusu olarak“mesleğiyle ilgili yeni teknikler”,“alanıyla ilgili uygulamalar”ve "bilgisayar kullanımı'' ilk üç sırada yer almaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: ? Belediye ? Hizmet İçi Eğitim Bilim Dalı Kodu : EB 599
Özet (Çeviri)
ABSRTACT AN ANALYSIS OF THE PROBLEMS ENCOUNTERED IN THE PROCESS OF INSERVICE TRAINING AT THE GAZİANTEP MUNICIPALITIES AND SUGGESTED SOLUTIONS YILDIRIM, Mehmet Supervisor: Doç.Dr.Erdal CEYHAN December 2000, IJpuPages This research was done in order to determine the problems met in applications of inservice training in the municipalities in Gaziantep, and to suggest some solutions. The questionnaire used in the research was, in general, assumed to include the municipality staffs situations related with inservice training. The determination of the municipality staffs situations related with inservice training was limited within the municipality staff, whom the questionnaire was applied to. VIİn the research, the survey method was emplayed. In the application of the questionnaire, a sample of 299 personels, in total, working for the Gaziantep Grand City and town municipalities, 37 of whom were administrators, was reached. in the data analysis, frequency, percentage and Chi-Square techniques were used. With the findings gathered, the follwing results were obtained: 1. Approximately 70% of the municipality staff are in need of instruction in relation to their occupations. 2. The municipality staff aren't encouraged to take an inservice training and a further instruction by their institutions. 3. There isn't an intensive and appropriate inservice training in their institutions. 4. A unit to arrange inservice activites in their institutions/is belreved to be beneficial. 5. It is believed (58%) that there is no favoritism in the selection of the personnels to attend the inservice training activities in their institutions. 6. It is believed (87%) that the personnels who attended the inservice training are more productive than the others. vn7. As the subject for the inservice training they need and care,“new tecniques related with the occupation”,“applications related with the field ”and“computer running”take the first three places in the ranking. KEYWORDS: ? Municipality ? Inservice Traininig Science Code: EB 599 VIII