Destinasyon hayranlığının planlı davranış teorisi kapsamında tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi: Beyşehir örneği
Examining the effect of destination admiration on revisit intention within the scope of the theory of planned behavior: The example of Beyşehir
  1. Tez No: 989004
  2. Yazar: ZAFER ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Destinasyon hayranlığı, turistlerin bir destinasyona karşı genellikle doğal güzelliğine, kültürel değerine veya kişisel önemine dayalı olarak oluşturdukları duygusal ve bilişsel bağlanmayı ifade etmektedir. Bu hayranlık, turistlerin tutumlarını etkilemekte ve Planlı Davranış Teorisi'ne göre bu tutumlar davranışsal niyetleri şekillendirmektedir. Bu bağlamda turistler bir destinasyonu tekrar ziyaret etme eğilimi göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, destinasyon hayranlığının Planlı Davranış Teorisi bağlamında tekrar ziyaret niyeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, Beyşehir'e gelen turistlerin destinasyona olan hayranlığının tekrar ziyaret niyetlerine etkisini araştırmaktadır. Çalışma kapsamında Beyşehir'i ziyaret eden 462 turiste anket yapılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda destinasyon hayranlığı alt boyutlarından gizem, cazibe, benzersizlik, uygunluk ve samimiyet değişkenlerinin davranışa yönelik tutum üzerinde olarak anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık zenginlik alt boyutunda anlamlı etki bulunmamıştır. Davranışa yönelik tutum ve algılanan davranışsal kontrol değişkenlerinin Tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak öznel norm değişkeninin etkisi anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Destination admiration refers to the emotional and cognitive attachment tourists form towards a destination, usually based on its natural beauty, cultural value, or personal significance. This admiration influences tourists' attitudes, and according to the Theory of Planned Behavior, these attitudes shape behavioral intentions. In this context, tourists tend to revisit a destination. The purpose of this study is to examine the relationship between destination admiration and revisit intention within the context of the Theory of Planned Behavior. The research investigates the impact of destination admiration on revisit intentions among tourists visiting Beyşehir. A survey was conducted with 462 tourists who visited Beyşehir as part of the study. The data obtained revealed that the sub-dimensions of destination admiration—mystery, allure, uniqueness, suitability, and sincerity—had a significant effect on attitude toward behavior. However, no significant effect was found for the richness sub-dimension. Attitude toward behavior and perceived behavioral control were found to have a significant effect on revisit intention. However, the effect of the subjective norm variable was not found to be significant.