Aralarında asal sayılar kavramına yönelik şifreleme etkinlikleri destekli öğretimin öğrenci başarısına etkisi
The effect of teaching supported by cryptography activites related to the concept of relativiely prime numbers on student achievement
  1. Tez No: 989005
  2. Yazar: MAHMUT TUNÇEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN CAN ŞENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, aralarında asal sayılar kavramına yönelik şifreleme etkinlikleri destekli öğretimin öğrenci başarısına etkisini ve etkinliklerle ilgili öğrenci görüşlerini incelemektir. Araştırma, karma yöntem desenine göre 2025–2026 eğitim öğretim yılında İç Anadolu Bölgesindeki bir devlet ortaokulunun 8. sınıfında öğrenim gören 39 deney ve 41 kontrol grubu öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Aralarında asal sayılar kavramının öğretimi, deney grubunda Polybius şifreleme tekniği temelinde araştırmacı tarafından hazırlanan etkinliklerle, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleri ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir başarı testi ve görüş formu kullanılmıştır. Nicel bulgular, grupların başlangıçta denk olduğunu ve deney grubunun son-test ortalamasının kontrol grubuna göre yüksek olmasına rağmen farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Nitel bulgular ise öğrencilerin etkinlikleri ilgi çekici, motive edici ve kavramsal anlamayı destekleyici bulduklarını ortaya koymuştur. Sonuç olarak şifreleme etkinliklerinin öğrenmeye olumlu katkı sağladığı söylenebilir. Bununla birlikte anlamlı bir başarı farkı elde edilebilmesi için daha uzun süreli uygulamaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of teaching supported by cryptography activities on students' achievement regarding the concept of relatively prime numbers, as well as to investigate students' opinions about these activities. The study was conducted using a mixed-methods design during the 2025–2026 academic year with 39 students in the experimental group and 41 students in the control group, all enrolled in the 8th grade of a public middle school located in the Central Anatolia Region. The teaching of the concept of relatively prime numbers was carried out in the experimental group through activities prepared by the researcher based on the Polybius encryption technique, while in the control group conventional teaching methods were employed. A multiple-choice achievement test and an opinion form were used as data collection instruments. Quantitative findings indicated that the groups were equivalent at the outset, and although the post-test mean score of the experimental group was higher than that of the control group, the difference was not statistically significant. Qualitative findings revealed that students found the activities engaging, motivating, and supportive of conceptual understanding. In conclusion, it can be stated that cryptography activities contributed positively to learning. However, it is recommended that longer-term implementations be conducted in order to obtain a significant difference in achievement.