Tüketici satın alma sürecinde ağızdan ağıza pazarlama ve marka değerinin etkisinin incelenmesi
An analysis of the effect of word of marketing and brand equity on the consumer purchasing process
  1. Tez No: 989003
  2. Yazar: HAVVA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Satın alma niyeti, tüketicilerin satın almak için çaba göstermesini hatta bilinçli bir planı ifade etmektedir. Tüketici temelli marka değeri ve ağızdan ağıza pazarlama ise tüketicilerin hem geleneksel hem de dijital ortamlarda marka ile kurmuş olduğu ilişki çerçevesinde belirleyici rollerini oynamaktadır. Araştırmanın temel amacı bu iki değişkenin e-ticaret siteleri bağlamında tüketicilerin satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini tespit etmek, değerlendirmek ve literatüre hem teorik hem ampirik katkı sağlamaktır. Bu temel amaç doğrultusunda araştırma verilerini elde etmek için Konya ilinde ikamet eden, internetten alışveriş yapan 18 yaş ve üzeri 404 katılımcıya hem çevrim içi hem de yüz yüze anket uygulanmıştır. Araştırmanın kavramsal modeli doğrultusunda ileri sürülen hipotezlerin test edilmesi için SPSS 23.0 yazılımı kullanılmıştır. Analiz sonuçları, ağızdan ağıza pazarlamanın yoğunluk ve içerik boyutlarının satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığını, buna karşın pozitif değer ve negatif değer boyutlarının anlamlı bir etkisi bulunduğunu ortaya koymaktadır. Buna ek olarak tüketici temelli marka değeri boyutlarının ağızdan ağıza pazarlama ve satın alma niyeti üzerindeki etkileri analiz edildiğinde marka sadakati ve algılanan kalite boyutlarının anlamlı bir etki göstermediği, yalnızca marka farkındalığı/ çağrışımlarının boyutunun her iki değişken üzerinde de belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, ağızdan ağıza pazarlamanın ve tüketici temelli marka değerinin satın alma niyeti üzerindeki rolünü boyutları açısından netleştirerek literatüre katkı sağlamaktadır. Araştırmanın bulguları, e-ticaret sitelerine yönelik tüketici temelli marka değeri algılarının ve ağızdan ağıza pazarlama davranışlarının anlaşılması konusunda yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purchase intention refers to consumers' efforts to make a purchase and even implies a conscious plan. Consumer based brand equity and word of mouth marketing play decisive roles within the framework of the relationship consumers have established with the brand in both traditional and digital environments. The main objective of the study is to identify and evaluate the effects of these two variables on consumers' purchase intentions in the context of e-commerce sites and to contribute to the literature both theoretically and empirically. To obtain research data in line with this main objective, both online and face to face surveys were conducted with 404 participants aged 18 and over who reside in Konya and shop online. SPSS 23.0 software was used to test the hypotheses proposed in line with the conceptual model of the research. The analysis results reveal that the intensity and content dimensions of word of mouth marketing have no significant effect on purchase intention, whereas the positive value and negative value dimensions have a significant effect. Furthermore, when analyzing the effects of consumer-based brand value dimensions on word of mouth marketing and purchase intention, it was found that brand loyalty and perceived quality dimensions did not show a significant effect, and only the brand awareness/association dimension was found to be decisive on both variables. This study contributes to the literature by clarifying the role of word-of-mouth marketing and consumer based brand equity on purchase intention in terms of their dimensions. The findings of the study provide guidance for understanding consumer based brand equity perceptions and word of mouth marketing behaviors towards e-commerce sites.