Uluslararası finansal sistemde kripto paralar ve blok zincir: Türkiye ve dünya perspektifi
Cryptocurrencies and blockchain in the international financial system: Türkiye and the world perspective
- Tez No: 989019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin hız kazanması, finansal sistemlerin yapısal dönüşümünü zorunlu kılmıştır. Bu dönüşümde kripto paralar ve blok zincir teknolojisi önemli rol oynamaktadır. Söz konusu teknolojiler yalnızca alternatif yatırım araçları değil, aynı zamanda merkeziyetsiz ve güven temelli bir değer aktarım sistemi olarak değerlendirilmektedir. Özellikle Bitcoin, işlem güvenliği, şeffaflık ve kullanıcı kontrolü gibi avantajlarıyla klasik finansal yapıları zorlamaktadır. Blok zincir teknolojisi, dağıtık defter yapısıyla işlemleri merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirmekte, bu sayede aracı kurumlara olan bağımlılığı azaltmakta ve maliyetleri düşürmektedir. Çalışma, kripto paraların teknik ve işlevsel yönlerini, avantajlarını ve risklerini incelemekte; blok zincirin finansal piyasalar üzerindeki etkilerini çok boyutlu olarak değerlendirmektedir. Ayrıca, küresel düzeyde blok zincirin finansal piyasalara etkisi ve ülkeler arası adaptasyon süreçleri ile Türkiye özelindeki yasal ve ekonomik engeller analiz edilmiştir. Bitcoin'in ekonomik etkileri ve düzenleme çabaları da ayrıca ele alınmıştır. SWOT analizi kapsamında, hızlı işlem kapasitesi, şeffaflık ve finansal kapsayıcılık güçlü yönler olarak öne çıkarken; yüksek volatilite, yasal belirsizlikler ve güvenlik riskleri zayıf yönler olarak belirlenmiştir. Çalışma, kripto paraların sunduğu fırsatların yanı sıra bu yeniliklerin doğurduğu risklerin stratejik bir bakışla yönetilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid acceleration of digitalization today has necessitated a structural transformation in financial systems. In this transformation, cryptocurrencies and blockchain technology play a significant role. These technologies are not only considered alternative investment tools but also serve as decentralized and trust-based value transfer systems. Especially in the case of Bitcoin, advantages such as transaction security, transparency, and user control challenge traditional financial structures. Blockchain technology, with its distributed ledger structure, enables transactions to be carried out quickly and securely without the need for a central authority. This reduces dependence on intermediaries and lowers systemic costs. The study examines the technical and functional aspects of cryptocurrencies, their advantages and risks, and evaluates the multi-dimensional impacts of blockchain on financial markets. Furthermore, the global impact of blockchain on financial markets and the adaptation processes across countries are analyzed, along with the legal and economic challenges specific to Turkey. The economic effects of Bitcoin and regulatory efforts are also addressed. Through a SWOT analysis, strengths such as fast transaction capacity, transparency, and financial inclusion are highlighted, while weaknesses include high volatility, legal uncertainties, and security risks. The study emphasizes that while cryptocurrencies offer innovative opportunities, the risks they pose must be managed from a strategic perspective.