Allah'ın isimlerinin ikili kullanımının tenâsüb ilmi çerçevesinde incelenmesi (el-Bakara ve Âl-i İmrân Sûreleri örneği)
Examining the dual use of Allah's names within the framework of the science of tanâsub (Example of Al-Baqara and Âl-i Imran Surahs)
- Tez No: 989021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada el-Bakara ve Âl-i İmrân sûrelerindeki Allah'ın isimleri ikili olarak yer aldığı âyet ile tenâsüb ilmi çerçevesinde incelenmiştir. İncelemede ilk olarak Münâsebât ilmi, Esmâ-i Hüsnâ hakkında bilgi verilmiştir. Ardından Allah'ın isimlerinin ikili olarak el-Bakara sûresinde en çok yer alandan başlayarak müfessirlerin görüşleri dikkate alınıp bulunduğu âyet ile tenâsüb ilişkisi incelenmiştir. Çalışma sonunda el-Bakara sûresinde en çok Semî ve Alîm isimlerine yer verildiği görülmüştür. Çalışmanın Âl-i İmrân sûresindeki incelemede ise sûrede Allah'ın isimlerinden en çok Azîz ve Hakîm isimlerinin yer aldığı görülmüştür. Her iki sûrede de Allah'ın isimlerinin ikili olarak bulunduğu âyetin muhtevasına uygun seçildiği tespit edilmiştir. İsimlerin âyetlerle bağlantısı incelenirken Ṭaberî, Zemaḫşerî ve Bikāî gibi müfessirlerin eserlerine başvurulmuş ve ismi geçen müfessirlerin konuya ilişkin yorumları dikkate alınmıştır. Müfessirlerin Allah'ın isimlerini bulundukları âyet bağlamında yorumladıkları ve bu yorumlarda kendi bakış açılarını yansıttıkları görülmüştür. Her iki sûrede ortak olarak bulunan Allah'ın isimlerinin ikili olarak yer aldığı âyet ile bulunduğu sûrenin içeriğine uygun geldiği de tespitler arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the verses in which Allah's names appear in pairs in the Surahs al-Baqara and Al-i Imran within the framework of the science of tanâsub. The study first provides information on the science of Münâsebât and the Beautiful Names (Asma al-Husna ). Then, starting with the names of Allah that appear most frequently in pairs in Surah al-Baqara, the opinions of exegetes are considered, and the existence of a relationship of tenasüb with the verse in which they appear is demonstrated. It is determined that the names Semî' and Alîm appear together most frequently in Surah al-Baqara and are appropriate to the context of the verse in which they appear. The second part of the study examines the verses in Surah Al-Imran where Allah's names appear in pairs. This examination revealed that the names Azîz and Hakîm appear most frequently in the surah. It was determined that in both surahs, the verses in which Allah's names appear in pairs were selected in accordance with the content of the verse. While examining the connection between the names and the verses, the works of exegetes such as Ṭaberî, Zemaḫşerî, and Bikāî were consulted, and their interpretations were taken into account. It was also determined that the exegetes interpreted Allah's names in the context of the verses in which they appear and that these interpretations reflect their own perspectives. Among the findings is that the verses in which Allah's names appear in pairs, which are common to both surahs, are consistent with the content of the surah in which they appear.