Bebek maması üretim hattında biyofilm oluşturan mikroorganizmalar için yerinde temizleme yönteminin belirlenmesi
Determination of on-site cleaning method for microorganisms forming biofilm in baby food production line
  1. Tez No: 989060
  2. Yazar: ŞÜKRAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAĞINDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bebek maması üretim prosesinde biyofilm oluşturan spesifik mikroorganizma türünün tanımlanması ve bu türe yönelik yerinde temizleme prosedürlerinin geliştirilmesini amaçlanmıştır. Bebek mamaları, hassas tüketici grubu nedeniyle gıda güvenliği açısından önem taşımakta olup, üretim süreçlerinde ilgili yönetmeliklere tam uyum gerekmektedir. Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği'nde Bacillus cereus için üretimde kullanılan bazı ana ham maddeler için spesifik limitlerin bulunmaması, bu türün proses hattına kontaminasyonunu muhtemel kılmaktadır. Bu doğrultuda Bacillus türleri hedef alınarak proses hattından durulama suyu, nitrik asit, kostik ve etil alkol ile temizlik uygulamaları gerçekleştirilmiş; belirlenen proses noktalarından alınan numuneler PCA, MYP, VRB ve YGC agarlarda analiz edilmiştir. Püskürtmeli kurutucu öncesi ürün bekleme tankı ve püskürtmeli kurutucuda sırasıyla 40.000 CFU/50 mL ve 80.000 CFU/50 mL düzeyinde yüksek koloni gelişimi gözlenmiş, biyofilm oluşumu morfolojik bulgularla desteklenmiştir. MYP besiyerinden seçilen 10 koloni üzerinde yapılan biyokimyasal ve mikroskobik analizler sonucunda, numunelerin gram pozitif basil formunda olduğu ve çoğunluğunun Bacillus licheniformis türü olduğu belirlenmiştir. Morfolojik benzerlikler nedeniyle Bacillus cereus ile ayrımda kan hemolizi doğrulamasının kritik olduğu kanıtlanmıştır. Kimyasal uygulamalarının değerlendirmesinde ise %3 HNO₃, %5 NaOH ve %2 C₂H₅OH kombinasyonunun etkili olduğu; biyofilm müdahalesinde etil alkol uygulamasının ilk adım olarak tercih edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study aimed to identify a specific microorganism species that forms biofilms in the infant formula production process and to develop in-situ cleaning procedures targeting this species. Infant formulas are of significant importance in terms of food safety due to their sensitive consumer group, and full compliance with relevant regulations is required in their production processes. The absence of specific limits for Bacillus cereus in some main raw materials used in production in the Turkish Food Codex Microbiological Criteria Regulation makes contamination of the process line by this species possible. Accordingly, cleaning applications were carried out in the process line targeting Bacillus species using rinsing water, nitric acid, caustic soda, and ethyl alcohol; samples taken from the determined process points were analyzed on PCA, MYP, VRB, and YGC agars. High colony growth levels of 40,000 CFU/50 mL and 80,000 CFU/50 mL were observed in the product holding tank before the spray dryer and in the spray dryer, respectively, and biofilm formation was supported by morphological findings. Biochemical and microscopic analyses performed on 10 colonies selected from MYP culture medium revealed that the samples were gram-positive bacilli, with the majority being Bacillus licheniformis. Due to morphological similarities, confirmation of blood hemolysis was found to be critical for differentiation from Bacillus cereus. Regarding chemical treatments, the combination of 3% HNO₃, 5% NaOH, and 2% C₂H₅OH was found to be effective; it was concluded that ethyl alcohol application should be preferred as the first step in biofilm treatment.