Çağdaş sanatta asemik yazının kullanımı
The use of asemic writing in contemporary art
- Tez No: 989062
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Yazı, insanlık tarihinin en köklü ve dönüştürücü buluşlarından biri olarak, yalnızca bilgi aktarımını ve tarihsel belleğin kayıt altına alınmasını mümkün kılmakla kalmamış, aynı zamanda kültürel sürekliliğin ve medeniyetin inşasında temel bir araç olarak işlev görmüştür. Ancak yazı, yalnızca bir iletişim aracı olmanın ötesine geçmiş; tarihsel süreç içerisinde estetik, sembolik ve düşünsel bağlamlarda yeniden yorumlanarak farklı kırılma noktalarından geçmiştir. Bu kırılma anlarından en radikal olanı ise yazının geleneksel işlevinden ve anlam üretme kapasitesinden uzaklaşarak,“anlamsız”ya da“okunaksız”olarak nitelendirilebilecek biçimlere evrilmesidir. Asemik yazı, yazının gösterge işlevini askıya alarak anlamdan arınmış ancak biçimsel olarak yazıya benzeyen bir görsellik sunar. Bu yönüyle asemik yazı hem dilin yapısal sınırlarını hem de izleyicinin okuma alışkanlıklarını sorgulayan deneysel bir alan açar. 21. yüzyılın çağdaş sanat pratiği içerisinde belirgin bir biçimde yer edinmeye başlayan asemik yazı, herhangi bir dilsel temsiliyet taşımasada, yazıya özgü ritmik, lineer ve biçimsel karakteristikleri barındırır. Bu özellikleri sayesinde hem görsel sanatlarda hem de kavramsal sanat alanında özgün bir ifade biçimi olarak konumlanır. Asemik yazı, izleyiciyi yalnızca estetik bir deneyime değil, aynı zamanda bireysel çağrışımlar ve çok katmanlı anlam okumaları aracılığıyla öznel bir yorum sürecine davet eder. Bu bağlamda asemik yazı, yazının gösterge niteliğinden arındırılması yoluyla dilsel kodların dışına çıkarak, izleyicinin bilinçdışı, sezgisel ve duygusal alanlarına hitap eden özgürleştirici bir anlatım biçimine dönüşür. Bu araştırma, asemik yazının tarihsel kökenlerini iz sürercesine inceleyerek, erken dönem örneklerinden günümüz çağdaş sanat pratiklerine kadar uzanan dönüşümünü kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Araştırma kapsamında, asemik yazının görsel dilini ve kavramsal içeriğini merkezine alan sanatçıların üretimleri incelenmiş, bu sanatçıların çalışmaları üzerinden asemik yazının sanatsal üretime nasıl dahil edildiği ortaya konmuştur. Asemik yazının, anlamın çoğulluğunu, ifadenin bireyselliğini ve dilin sınırlarını problem edinen yapısı sayesinde çağdaş sanatçılar için alternatif, disiplinlerarası ve deneysel bir ifade alanı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda asemik yazı, yalnızca görsel bir öğe değil, aynı zamanda düşünsel bir sorgulama aracıdır ve çağdaş sanatın sınırlarını genişleten kavramsal bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Writing, one of the most profound and transformative inventions in human history, has not only enabled the transmission of knowledge and the recording of collective memory but has also served as a fundamental tool in the construction of cultural continuity and civilization. However, writing has transcended its role as a mere means of communication; throughout history, it has been reinterpreted in aesthetic, symbolic, and intellectual contexts, undergoing several turning points. The most radical of these transformations is its evolution into forms that can be described as asemic—forms that move away from the traditional function of conveying meaning and instead present an unreadable yet visually linguistic structure. In this sense, asemic writing suspends the signifying function of language and opens up an experimental field that questions both the structural limits of language and the viewer's reading habits. In the context of 21st-century contemporary art, asemic writing has emerged as a distinctive visual and conceptual practice. Although it lacks linguistic representation, it retains the rhythmic, linear, and formal characteristics of script. These features position it as a unique form of expression within both visual and conceptual art. Asemic writing invites viewers not only into an aesthetic encounter but also into a process of subjective interpretation through personal associations and multilayered readings. By stripping writing of its semantic function, it transcends linguistic codes and becomes a liberating form of expression that appeals to the unconscious, intuitive, and emotional dimensions of perception. This study comprehensively analyzes the transformation of asemic writing from its historical origins to its manifestations in contemporary art. The works of artists who center their practice on the visual language and conceptual framework of asemic writing are examined to reveal how this form integrates into artistic production. The findings suggest that, through its ability to challenge the plurality of meaning, the individuality of expression, and the limits of language, asemic writing offers contemporary artists an alternative, interdisciplinary, and experimental field of expression. Ultimately, asemic writing is not only a visual element but also an instrument of intellectual inquiry and a conceptual approach that expands the expressive boundaries of contemporary art.