Çağdaş sanatta kültürel ögelerin özgün yorumları
Original interpretations of cultural elements in contemporary art
  1. Tez No: 989069
  2. Yazar: NAZLI YURTDAN GÜNBÜKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP PAZARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, çağdaş sanat bağlamında kültürel öğelerin sanatçılar tarafından nasıl özgün biçimlerde yeniden yorumlandığını incelemektedir. Kültürel kimlik, gelenek, bellek ve sembolizm gibi kavramlar, çağdaş heykel sanatı özelinde ele alınarak sanat eserlerindeki biçimsel ve kavramsal dönüşümler analiz edilmiştir. Çalışmada, geçmişe ait kültürel değerlerin güncel sanatsal yaklaşımlar aracılığıyla nasıl dönüştürüldüğü ve yeniden anlamlandırıldığı üzerinde durulmaktadır. Araştırma sürecinde literatür taraması yapılmış, çağdaş heykel sanatından seçilmiş örnekler üzerinden değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, kültürel öğelerin çağdaş sanat pratiğinde yalnızca bir referans unsuru değil, aynı zamanda sanatçının bireysel ifadesini güçlendiren dinamik bir yapı taşı olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda tez, kültürel miras ile çağdaş sanat arasındaki ilişkiye heykel sanatı perspektifinden katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how cultural elements are reinterpreted in original ways by artists within the context of contemporary art. Concepts such as cultural identity, tradition, memory, and symbolism are discussed through the lens of contemporary sculpture, focusing on both formal and conceptual transformations in artistic works. The study explores how cultural values originating from the past are transformed and recontextualized through contemporary artistic approaches. The research is based on a literature review and analytical evaluations of selected examples from contemporary sculpture. The findings reveal that cultural elements function not merely as references but as dynamic components that strengthen the artist's individual expression in contemporary art practice. In this respect, the thesis aims to contribute to the understanding of the relationship between cultural heritage and contemporary art from the perspective of sculpture.