Bölgesel güvenlik kompleksi bağlamında Bosna-Hersek güvenliğinde AB-Rusya politikalarının etkisi
The impact of EU–Russia rivalry on the security of Bosnia and Herzegovina within the framework of the regional security complex theory
  1. Tez No: 989073
  2. Yazar: EMRE ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi (BGKT) çerçevesinde Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki rekabetin ve Dayton Barış Anlaşması'nın kurumsallaştırdığı iç siyasal yapının Bosna-Hersek'in güvenliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çerçevede, Bosna-Hersek'teki istikrarsızlığın yalnızca iç politik gerilimlerin ve etnik bölünmelerin bir sonucu olmadığı; aynı zamanda dış aktörlerin bölgesel nüfuz mücadelesi ile doğrudan bağlantılı çok katmanlı bir güvenlik meselesi olduğu ortaya konmuştur. Özellikle Boşnak, Sırp ve Hırvat toplulukları arasındaki tarihsel dostluk-düşmanlık örüntülerinin güncel siyasal süreçler aracılığıyla yeniden üretildiği ve bunun ülkenin kurumsal işleyişini sürekli olarak kırılgan bir zeminde tuttuğu vurgulanmıştır. Ayrıca, BGKT'nin güvenliğin esas olarak bölgesel düzeyde şekillendiği yönündeki temel varsayımı doğrultusunda Bosna-Hersek'in konumu yeniden değerlendirilmiştir. Coğrafi yakınlık içindeki devletlerin güvenlik kaygılarının birbirini karşılıklı olarak etkilediği Balkan alt-kompleksi içinde Bosna-Hersek, Avrupa güvenlik sistemine eklemlenen ancak aynı zamanda onun kırılgan sınır hattını oluşturan bir merkezî konumda yer almaktadır. Bu nedenle ülkenin güvenlik dinamikleri, hem bölgesel tehdit algılarından hem de AB'nin reform ve entegrasyon odaklı ancak zaman zaman tutarsız ve gecikmeli politikaları ile Rusya'nın bölgedeki nüfuzunu artırma yönündeki istikrarlı stratejik girişimlerinden eş zamanlı olarak etkilenmektedir. Dolayısıyla, çalışma boyunca ortaya konulan bulgular, AB-Rusya rekabetinin ve bu rekabetin iç siyasal yapıyı şekillendirme biçimlerinin Bosna-Hersek'teki güvenlik ortamı üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Bu etkileşim, ülkenin istikrarını süreğen bir kırılganlık döngüsüne bağlı kılmakta ve Bosna-Hersek'i Balkan alt-kompleksinin en hassas ve çatışma olasılığı en yüksek noktalarından biri olarak konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the competition between the European Union and Russia, as well as the internal political structure institutionalized by the Dayton Peace Agreement, on the security of Bosnia and Herzegovina are examined within the framework of Regional Security Complex Theory (RSCT). In this context, it is demonstrated that instability in Bosnia and Herzegovina is not solely the result of internal political tensions and ethnic divisions; rather, it is a multi-layered security issue directly linked to the struggle for regional influence among external actors. It is emphasized that the historical patterns of amity and enmity among Bosniak, Serb, and Croat communities are continuously reproduced through contemporary political processes, thereby keeping the country's institutional functioning on a persistently fragile foundation. Furthermore, in accordance with RSCT's core assumption that security is primarily shaped at the regional level, the position of Bosnia and Herzegovina has been reassessed. Within the Balkan subcomplex, where the security concerns of geographically proximate states mutually affect one another, Bosnia and Herzegovina occupies a central position that is simultaneously integrated into the European security system while constituting one of its most vulnerable border zones. Therefore, the country's security dynamics are shaped concurrently by regional threat perceptions, the European Union's reform-oriented yet at times inconsistent and delayed policies, and Russia's persistent strategic initiatives aimed at increasing its influence in the region. Consequently, the findings presented throughout the study indicate that the EU-Russia rivalry and the ways in which this rivalry shapes the internal political structure play a decisive role in the security environment of Bosnia and Herzegovina. This interaction ties the country's stability to a continuous cycle of fragility and positions Bosnia and Herzegovina as one of the most sensitive and conflict-prone points within the Balkan subcomplex.