Geri göndermeme ilkesi bakımından güvenli üçüncü ülke uygulaması
The safe third country concept in terms of the non-refoulement principle
  1. Tez No: 989113
  2. Yazar: ŞEFİKA NUR ÇAMLIBEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ TEKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı kişilerin her ülkeye sınır dışı edilmelerine engel oluşturan, kişilerin zulüm tehdidi altında olacakları ülkelere gönderilmesini yasaklayan geri göndermeme ilkesinin Türk hukukunda yer alan düzenlemeler ile AİHS başta olmak üzere uluslararası antlaşmalardaki hükümler ve AİHM içtihatları ile bağlantılı olarak incelenerek geri göndermeme ilkesine bağlı olarak ortaya çıkan güvenli üçüncü ülke uygulamasının hukukiliğinin tartışılması, güvenli üçüncü ülke olarak kabulü mümkün olan ülkelerin saptanması, Türkiye'nin güvenli üçüncü ülke uygulamasına yaklaşımı ile AB üyesi devletlerin bu konu özelinde Türkiye'ye yaklaşımına ilişkin değerlendirmeler yapmaktır. Uluslararası hukuk, devletlere ulusal güvenliklerini ve kamu düzenini muhafaza etmek için zararlı görünen yabancıları sınır dışı etme yetkisini tanır. Bununla birlikte, bu yetkinin kullanımı hem ulusal mevzuat hem de uluslararası hukukça kısıtlanmıştır. İnsan hakları hukukundaki ilerlemeler, bu sınırlamaların oluşumunda belirleyici bir etkiye sahiptir. Bu sınırlamalardan en önemlisi olarak kabul edilen geri göndermeme ilkesiyle geri göndermeme ilkesiyle bağlantılı olarak koruma altına alınan kişilerin tespiti, devletlerin göç politikalarında ne tür uygulamaları benimsediği, ülkelerine gelen sığınmacı akınlarının beraberinde getirdiği olumsuz sonuçlardan kaçınmak için kabul ettikleri güvenli üçüncü ülke uygulamaları, uygulama çerçevesinde hangi ülkelerin bu sıfatı haiz olacağı AB hukuku ve Türk hukukunda mevcut düzenlemeler çerçevesinde belirlenmeye çalışılacaktır. Güvenli üçüncü ülke olarak kabul edilen devletlere gönderilen sığınmacı sayısı ve gönderme sıklığı birtakım sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle bir ülkenin güvenli üçüncü ülke olarak kabulü için detaylı ve özenli değerlendirme yapıldığı konusunda sıkı denetimler yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the principle of non-refoulement in Turkish law, particularly concerning deportation procedures by analyzing its connection to international agreements, especially the European Convention on Human Rights (ECHR), and judgments from the European Court of Human Rights. The core objective is to discuss the legality of the safe third country concept, which arises from the non-refoulement principle and prevention from being deported to countries where they face a threat of persecution. The study will also identify countries that can potentially be considered safe third countries, assess Turkey's approach to this practice, and evaluate how EU member states view Turkey in this specific context. International law grants states the authority to deport foreign nationals deemed harmful to their national security and public order. However, both national legislation and international law restrict the exercise of this power. Advances in human rights law have significantly shaped these limitations. The most important one among these limitations is the non-refoulement principle. In connection with this principle, this study will attempt to identify individuals protected under its scope, understand the migration policies adopted by states and explore the safe third country practices they implement to avoid the negative consequences of refugee influxes and also try to determine which countries can be considered safe third countries within the frameworks of EU law and Turkish law. The number and frequency of asylum seekers sent to countries designated as safe third countries can lead to various problems. Therefore, we conclude that strict oversight is necessary to ensure a detailed and careful assessment is conducted before a country is deemed a safe third country.