İmalat işletmelerinde verimlilik analizinin maliyet azaltımı yönelimli kullanımı ve Kütahya Porselen A. Ş. de bir uygulama
Usage of productivity analyses for cost desreasing in production factories and an application in Kütahya Porselen A. Ş.
  1. Tez No: 98914
  2. Yazar: İLKER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
VI ÖZET Verimlilik imalat işletmeleri açısından maliyet azaltıcı bir rol oynamaktadır. Bu araştırmada verimliliğin tanımı, önemi, diğer kavramlarla olan ilişkileri, verimlilik analizleri, maliyet azaltımı ve Kütahya Porselen fabrikasının sırlama ünitesinde yer alan astarlama işlemi incelenmiştir. Gözlemler sonucu mevcut sistemin yerine yeni bir sistem tasarlanmıştır. Bu iki sistem arasındaki verimlilik hesaplamaları, toplam verimlilik ve kısmi verimlilik bakımından değerlendirilmiştir. Kısmi verimlilik olarak, emek verimliliği, malzeme verimliliği ve sermaye verimliliği incelenmiştir. Verimlilik analizleri sonucunda; tasarlanan sistemin toplam verimlilikte %37,8, emek verimliliğinde % 103,2 ve malzeme verimliliğinde %36,7 verimlilik artışı sağladığı görülmektedir. Tasarlanan sistemde bir vardiyada üretilen miktar, mevcut sistemde üretilenden daha fazladır, böylece aynı süre içinde daha fazla kaset astarlanacak bu da ürün kalitesini artıracaktır. Tasarlanan sistem, mevcut sisteme göre daha az işçi kullanarak çalışmaktadır, böylece işçilik maliyetleri azalmaktadır. Tasarlanan sistemde kaset başına düşen astar miktarı daha azdır. Bu durum malzeme sarfiyatını minimuma indirmekte ve maliyeti düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Productivity is very important cost decreasing factor for factories. In this search, definition of productivity, importance of productivity, relations of productivity with other similar definitions, productivity analyses and cost decreasing are studied. Also coating system that belongs to the glazing department in Kütahya Porselen factory, is studied. According to the observations, a new system is projected instead of the present system. Productivity calculations between these two systems are examined in terms of total productivity and partial productivity. In partial productivity, labor productivity, material productivity and capital productivity are examined. When we examine the results, we can see that new projected system is more superior in total productivity %37,8, in labor productivity %103,2 and in material productivity % 36,7. Produced quantity in the new projected system is bigger than the present system, in one shift. By this way we can do more coating and this will rise the product quality. For the new projected system we use less workers than the present system, this will effect the workers' cost. In the new projected system, the quantity of material for each cassette is less than the present system. This situation makes the material cost minimum and gives a way to control the cost.