Kamu örgütlerinde insan kaynakları seçimini etkileyen faktörler
The Factors determining selection of human resources in public organizations
  1. Tez No: 98917
  2. Yazar: SEMRA TETİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ill ÖZET Hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz., insan ihtiyaçları giderek daha fazla çeşitleniyor ve artıyor. Buna paralel olarak da insan ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan örgütler çoğalıyor, gelişiyor. Ulaşım ve iletişimin gelişmesiyle mesafeler kısalıyor; örgütlerin birbiriyle işbirliği yapmaları kolaylaştığı gibi rekabette de yoğunlaşıyor. Rekabetçi ortamlarda kaynaklarını en iyi kullanabilen örgütler başarıya ulaşıyorlar. Hammadde, enerji, sermaye, işgücü ve girişim olarak sıralayabileceğimiz üretim faktörleri içinde başarıya ulaşmayı sağlayan en önemli unsur insan faktörüdür. İnsan kaynakları bir örgütün en önemli varlığı olarak değerlendirilir. Kamu ya da özel örgütlerin başarısı ya da başarısızlığı, personelin nitelik ve nicelik yönünden uygunluğuna bağlıdır. Örgütte uygun personel seçilmesi, örgütün faaliyetlerini sürdürebilmesi ve ilerleyebilmesi için çok önemli bir insan kaynağı etkinliğini doluşturur, kamu örgütünün başarısı, kamu hizmetlerinin gereği gibi yerine getirilmesi, hem nicelik hem de nitelik bakımından yeterli kamu görevlisinin kullanılmasına bağlıdır. En rasyonel kurallara göre düzenlenmiş örgütler bile, iyi işleyebilmek için kaliteli bir memur kadrosuna gereksinim duyar. Kamu ya da özel tüm örgütlerin gereksinim duyduğu kaliteli insan kaynağını seçebilmeleri için insan kaynağı seçimini belirleyen faktörleri göz önünde bulunmalı ve bu çerçevede hareket etmeleri gerekir. Bu çalışmada, kamu örgütlerinde insan kaynakları seçimini belirleyen faktörler kurumsal olarak ortaya konarak uygulamadaki işleyişi incelenmiştir. Kamu örgütlerinde insan kaynaklan seçimini belirleyen faktörler gerek kurumun organizasyon yapısından gerekse de kurumun faaliyet gösterdiği hizmet alanından dolayı kurumdan kuruma farklılık gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT We are living in a rapidly changing world. Human needs are getting increased and varied day bay day. As parallel to these needs; organizations, established to provide these needs, are increasing and developing. Destances are getting closer because of developing transportations and communications. As cooperation of organizations is becoming easier, competition is becoming denser. Organizations, using their resources best in competitive circumstances, are getting success among the production factors, which are being enumerated as raw materials, energy, capital, labor and attempt. Human factor is the most important element which provides success. Human resources are assumed as the most important wealth of an organization. The success or the defeat of an organization, whether puclic or private, depends on the appropriateness of quantity and quality of the personnel. Selecting proper personnel takes place very important humar resaurce effectiveness for an organization in order to continue its activities its activities and to advance. The succers of public service are related to use competent personnel in point of quality and quantitiy. Even the organizations regulated by the most rational rules, need qualified list of employees. All the public or private organizations should cover the factors determining selection of human resaurces and act in this frame in order to choose qualitative human resource, in this study; factors, which determine the selection of human factors in public organizations, have been brought up and analyzed in progress. Factors, determining selection of human reseurces in public organizations, deffers from one establishment to another because of the structure of its organization or its service fied.