77 numaralı Kütahya şer'iye sicilinin transkripsiyonu
- Tez No: 98918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
ÖZET Trankripsiyonu yapılan 77 Numara'lı Şer'iye sicili; miras, boşanma ve arazi davalarını içermektedir. Özellikle miras konusu ağırlık kazanmış ve istatistik bilgiler verilerek her konu bütün ayrıntılarıyla tam olarak aydınlık kazanmıştır. Osmanlı Devleti'nin toplum yapısı ve bu yapıyı meydana getiren temel kavram olan aile müessesesine önem verildiği genel bir yargı olarak söylenebilir. Sicil defterinde en sık mîras, boşanma, arazi davaları mevcuttur. Miras davaları genellikle, ölen şahsın yakınlarının isteği ile mallarının müzayedede satılarak elde edilen gelirin varisler arasında paylaştırılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Varisler arasında yaşı küçük olan varsa onlara da vasî ta'yîn edilmesiyle hakları korunmuştur. Aynı şekilde nerede olduğu bilinmeyen varis varsa onların hisseleri de bir memur tarafından geçici emânet edilir. Müzayedede ölen şahsın mutfak eşyaları, büyük ve küçük baş hayvanları, tahıl ürünleri, ev, ambar vs. mallan sayılarıyla birlikte kaça satıldığı ayrı ayrı belirtilmiştir. Aynı şekilde kime kaç kuruş hisse düştüğü ayrı ayrı kaydedilmiştir. Boşanma davaları, genellikle evlilik sırasında akd edilen mehrin ödenmemesi üzerine açılmıştır. Davacının ifadesi, davalının dinlenilmesi, şahitlerin ikrarıyla davalar çözümlenmiştir. Defterde az da olsa arazi davalarına da rastlıyoruz. Bu tip davalar da yine davacının ifadesi ve davalının dinîenilmesiyle şahitlerin söyledikleri dikkate alınarak karara bağlanıyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT iv The 77 number registered“ Şer'i ”with the transcription done includes inheritance, divorce and estate cases. Particularly the inheritance matter has the major interest and each case is enlightened completely in details. with the statistical information available. It can be assumed as a general conclusion that the family concept which has the main structure that build up the society in Ottomans is considered vital. The register mostly involves inheritance, divorce and estate cases. The inheritance case are, in general, accomplished archived by sharing the income, from the auction at which the properties of the death is sold,to the relatives of him/her. The rights of the inheritors are protected by the law of“vâsî ta ”yin“. Within the same manner the share of the relatives, existing but couldn't be found, are entrusted to an officer temporarily. » The amount of the culinary goods, animals or pets, cereals, houses, granary or such properties, sold in the auction are recorded in details with the prizes provided. Similarly the shaves of each inheritors are provided available in details. The reason of the divorce cases are generally that the ”mehir" contracted at the wedding ceremony isn't paid. The Islamic valves are always considered. Important and protected in Ottomans as it was an Islamic nation. However, these valves weren't been able to be protected and were to be one of the major causes of the divorce cases. This shows that the economical conditions were ruined and it affected the state of the family of that time. Thus there often appeared many divorce cases. All the cases were worked out receiving the testimony of the claimant and the defense and the witnesses. Even scarcely, we encounter estate cases in the registers similarly, these cases are solved having the testimony of both sides and the witnesses.