Çevre sorunlarının belirlenmesine ve çözümüne yönelik ekonomik yaklaşımlar bağlamında Kütahya'daki hava kirliliğinin analizi
An Analysis of air pollution in Kütahya in the context of economical ideas to describe and solve environmental problems
- Tez No: 98920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İÜ ÖZET Çağımızda, sanayileşme, kentleşme, tarımsal faaliyetler, enerji üretimi vb. nedenlerden dolayı ortaya çıkmış olan, ülkeleri ve bu arada ülkemizi de olumsuz yönde etkileyen sorunlardan birisi de "çevre sorunlarf'dır. Hava, su, toprak çevresinin kirlenmesi ve ekosistemin bozulması şeklinde olumsuz sonuçlar doğuran çevre sorunları, teknolojik gelişmeye paralel, nitelik olarak da farklılıklar göstermektedir. Bu durum çevre sorunlarının çözümünü güçleştirmektedir. Yerine göre ulusal sınırları aşarak uluslararası bir sorun haline gelen çevre sorunlarına karşı; önleyici ve önlemleri yapılandıncı çeşitli politikalar uygulanmaktadır. Çevre sorunlarının çözümü, her şeyden önce yeterli hukuki, idari, sosyal, ekonomik ve siyasal alt yapının tamamlanması ile mümkün olur. Ekonomik açıdan çevre sorunları, üçüncü şahıslar aleyhine olumsuz bir dışsallığa yol açtığından, sorunun, piyasa mekanizması ve kamu ekonomisi çözümleri yoluyla giderilmek istenmektedir. Günümüzde yaşanan ve çevre sorunlarından biri olan hava kirliliği, bir çok ilde yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Kütahya ilindeki hava kirliliğine neden olan faktörler parasal ve toplumsal maliyet bağlamında anlatılmaktadır. Mevcut ısınma araçlarının oluşturduğu hava kirliliğinin alternatif ısınma araçları ile nasıl azaltılabileceği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In our ages,“environment problems”that is to say one of the problems, which are occured as the reasons of indüstrilazation, urbanization, agricultural factors, energy production etc.and also effect our country in a negative ways. Envorinment problems accuring negative results such as air, water eart pollution and the disorganization of eco system, show diffrences to the quality and paralel to technologic development. This condition Makes the solvation of environment problems difficult. According to the condition leaping over the national boundary to be come the international problem, against to the environment problems kinds of preven tive and constructive policies has been applied. The solvation of the environment problems firstly can only be passible with the Completion of enough turistic, Management,social,economic and substructure of the policy. In the economic way of environment problems,as they are the reason of the negative external to the third person, the problem has been wanted to solve with the Market Mechanism and public economy. Air pollution which is are the environmental problems of nowadays effects the life in most of the cities negatively. The factors of air pollution in Kütahya are presented here. How we can decrease the air pollution rising from today's hearling system by using alternative ways of hearling systems are tried be explanied.