Konfigürasyon yönetimi ve milli savunma sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette uygulama
Configuration management and the aplication in the firm which is in the sector of national defense
- Tez No: 98919
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 201
Özet
IV ÖZET Konfigürasyon yönetimi kalite sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. İşletmeler değişen çevre koşullarına süratle uyabilmeleri için kendi içinde sürekli yenilenen bir sistem oluşturmak zorundadırlar. Bu, nedenle detaylı planlama ve koordinasyon sağlayan konfigürasyon yönetimini uygulamalıdırlar. Konfigürasyon yönetimi, bağımsız olarak, proses kontrolünde ve izlenmesinde kolay hata tespiti ve maliyet azalımı için metotlar öneren, önemli bir tekniktir. Dört bölümden oluşmaktadır. - Konfigürasyon tanımlama - Konfigürasyon kontrol - Konfigürasyon durum değerlendirmesi - Konfigürasyon denetimi Bu evreler yardımıyla, işletme zaman, maliyet ve performans kazanır. Dolayısıyla etkin bir rekabet gücüne sahip olur. Bu çalışma, sınırlar ölçüsünde milli savunma sektöründe faaliyet gösteren bir firmada yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Configuration management (CM) is the inseparable part of the quality system. Companies have to build a system which renews the company, for adapting a continuously changing enviroment. For that reason, they ought to implement CM which supplies a detailed planning and a coordination. Configuration Management (CM) is an essential technique in the monitoring and control of processes independently, providing methods for easy monitoring, error and cost reduction It has four parts. - Configuration identification - Configuration control - Configuration status accounting - Configuration audits By the help of these, it gains time, cost and performance By the way it has effectfiill power of competition. This study was made limitedly at the firm which is in the area of national defense.