Yönetim kültürünün yeniden yapılandırma stratejisi olarak örgüt geliştirme ve Kütahya emniyet teşkilatında bir uygulama
Developing organizations as a restructuring strategy of management culture and an application in Kütahya police department
  1. Tez No: 98921
  2. Yazar: KAYA BAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Halkın kendi kendini yönetmesi tanımına demokrasi adı verilmiştir. Demokrasinin yönetim sistemleri içinde en iyi olduğunu kabul etmesek de kötü tarafı en az olan yönetim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Demokrasi de esas olanın halkın kendini yakından ilgilendiren olaylara katılmasıdır. Katılım demokrasinin temel öğesidir. Demokrasinin gelişmesindeki süreçte geniş boyutlu olayların etkisi vardır. Demokrasi ile birlikte anılan diğer kavramsa, hürriyettir. Demokratik sistemlerde bireyin hak ve hürriyetleri güvence altındadır. Demokratik yönetim bireylere önem veren özelliğe sahiptir. Demokrasinin toplum yaşamına katkısı toplumsal uzlaşmaya sağladığı katkı ve hoşgörüye bağlı olarak açıklanabilir. Demokrasinin olumlu katkılarından dolayı özellikle üretim ve yönetimde uygulama alanı bulmuştur. Geliştirilen demokratik ilkelerin örgütlerde tezahürü (işletme, idare) verimlilik, etkilik, etkinlik, kalite vb. biçimlerde olurken, çalışanlarda da psikolojik doyum, kendine güven duyma, moral artışı ve çalışanların örgüt amaçlarıyla bütünleşmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Demokratikleşme çabaları, zorlayıcı ve verimliliği gerçekleştirme doğrultusunda iki yönlü gelişmiştir. -Çalışanların çıkarlarını korumak, -Bir araya gelerek baskı unsuru oluşturmalarıdır Verimlilik boyutu bazı araştırmaların ortaya koyduğu bulgular sonucu beşeri ilişkiler akımının ortaya çıkması ile gelişmiştir. Sonraki aşamada; Katılmalı yönetim yaklaşımı, örgütlerde verimliliğe endeksli demokratikleşme olgusu olarak gelişmesini sürdürmüştür. Genel olarak Polis Teşkilatı' nda olduğu gibi, Kütahya Polis Teşkilatı'nda da konu, yönetimin yeniden yapılandırılması ışığında ele alınarak, örgüt geliştirme teknikleriyle yönetim anlayışı iyileştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Democracy means that citizens govern themselves. We can say that even though we do not accept that democracy is the best among other government systems, we can tell that democracy is the government system, which has the less bad sides or aspects. In democracy, citizens, in essence, participate in caese that interest them closely. Participation is the most important element of democracy there are wide dimensional events effects on the process in which democracy has devoloped. The other nation mentioned together with demovracy is fredom. In democratic systems, an indiual's rights and freedom are guaranteed. Democratic administration has a characteristic, which give importance on individuals. The contribution of democracy to social life can be explained by the contribution to public consensus. Democracy with its positive contrubutions was taken place in production and manegement. Coming up of democratic principles developed in organisations becames as productivitys effectiveness, efficiency, quality and the like but psychological satisfaction, self-esteem, morale increase and emplayees integration with organization objectives in employees. The attempts of getting democratic progressed toward coercivenees and carrying out productivity. -Taking care of the interests of the employees. -Coming together to form pressure groups. -Productivity dimension has developed with rise of human relations approach as a result of some research findings. -In the next phase, participative administration approach has continued its development as the fact of becoming democratic based on productivity As in the Police Department in general, in the Kütahya Police Department should be treated with in the framework of restructuring the administration and administration understanding and organization development tecniques should be improved