Zaman yönetiminin meteorolojik parametrelerle tarım sektöründe uygulanması ve Kütahya'da şeker pancarı üretimi için bir model önerisi
The Application of interval administration with metallurgial parameter in agricultural sector and a model suggestion for the production of sugar beet in Kütahya
  1. Tez No: 98922
  2. Yazar: MEHMET MARTİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGİN UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill ÖZET Bir tükenin ekonomik kalkınması, kaynak kullanımındaki etkinlikle başlar. Kaynakların kullanımında verimliliğin aratılması ekonomik kalkınma için vazgeçilmez bir unsurdur. Verimlilik farklı kişiler için farklı anlamlara gelse de, temel kavram daima, üretilen mal ve hizmetin miktar ve kalitesi ile bunları üretmek için kullanılan kaynaklar arasındaki ilişki olarak kalır. Sahip olduğumuz kaynaklar arasında en az anlaşılan ve en kötü kullanılan zaman, verimliliği de doğrudan etkilemektedir. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik gelişmesinin ilk ve orijinal kaynağı durumunda olan tarım sektörünün, gelişme sürecini hazırlayarak harekete geçirebilmesi, tarımdaki hızlı verimlilik artışına bağlıdır. Dünya üzerindeki canlıların yaşamı hava olayları ile yakından ilgilidir. İklim, bitki örtüsünü belirlediği gibi ürün yetiştirmek için de kendine özgü sınırlar koyar. Tarımsal Meteoroloji ile iç içe geçmiş olan Ekoloji bilim dallarına. Zaman Yönetimi de dahil edilerek tarım sektöründe kullanılmalıdır. Böylece, iklimden kaynaklanan üretim kayıpları ile verimlilikte görülen dalgalanmalar önlenmiş olur. İnsan ile doğa arasındaki ilişkilerde, teknolojik yeniliklerin devreye girmesiyle, insanın doğal şartları etkileme ve kontrol gücünü artırırken, doğal şartların da tarımsal üretimi etkileme gücünü azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The economical improvement of a country starts with the activities in using seurces. It is an important component in increasing the productivity of using the sources. Even the productivity means different for different people, the basic concept is always the relation between the amount of serving and products and the sources to produce them. Among the sources, we own and the time used badly, effects the prodoctivity in bad ways. The Agricultural sector which is the first and original source of the economical improvement of the country is linked the rapid productivity increase in agriculture to alive the improvement progress. The lives of living things on the world are related with weather conditions. To produce products as the Climate, plant cover determines it puts some restricts. Echology sciences which are together with meteorology are used in agricultural sector with also time management. Therefore, the product losts caused from climate source can be prevented. The relations between the human and nature, by the technological reforms given decreases the effect of the natural conditions and increases the control power. It decreases the agricultural produce in natural conditions.