Ebeveynlerin okul öncesi dönemdeki çocuklarının riskli oyunlarına izin vermeleri ile çocukların öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' permission for preschool children's risky play and children's self-regulation skills
  1. Tez No: 989236
  2. Yazar: EMİNE BETÜL KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin okul öncesi dönemdeki çocuklarının riskli oyunlarına izin vermeleri ile çocukların öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu durumu çeşitli değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 Eğitim Öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerindeki özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48–72 aylık 273 çocuk (132 kız, 141 erkek) ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Veriler, ebeveynler tarafından doldurulan“Demografik Bilgi Formu”,“Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği”ve öğretmenler tarafından doldurulan“Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, iki kategorili değişkenler için parametrik test varsayımlarının karşılandığı koşullarda bağımsız örneklemler t testi, varsayımların karşılanmadığı koşullarda ise Mann–Whitney U testi kullanılmıştır. Üç ve daha fazla kategoriye sahip değişkenler için varsayımlar sağlandığında tek yönlü varyans analizi (ANOVA), sağlanmadığında ise Kruskal–Wallis H testi uygulanmış; anlamlı farklılık saptanan durumlarda Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği ve Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği puanları arasındaki ilişkilerin incelenmesinde, normallik ve doğrusallık varsayımlarının karşılanması nedeniyle Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi; ebeveynlerin riskli oyuna izin verme düzeylerinin çocukların öz düzenleme becerilerini yordama gücünü belirlemek amacıyla ise basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Tüm analizler IBM SPSS paket programı ile ve 0.05 anlamlılık düzeyinde yürütülmüştür. Analizler sonucunda, ebeveynlerin genel olarak çocuklarının riskli oyun oynamalarına nadiren izin verdikleri saptanmıştır. Ebeveynlerin riskli oyunlara izin verme durumu ile çocukların öz düzenleme becerileri arasında düşük düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur ve riskli oyunlara izin verme durumunun, çocukların öz düzenleme becerilerindeki varyansın yaklaşık %2,4'ünü anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar, ebeveynlerin riskli oyunlara izin verme durumunun çocuğun yaş grubu, ebeveyn–çocukla birlikte doğada vakit geçirme sıklığı ve babanın öğrenim düzeyi değişkenlerine göre ölçek toplam puanı ve alt boyutlarda anlamlı biçimde farklılaşmadığını göstermiştir. Buna karşın, riskli oyunlara izin verme durumunun çocuğun cinsiyetine göre tehlikeli doğal unsurlara yakın oyuna izin verme alt boyutunda; çocuğun okul öncesi eğitime devam süresine göre ölçek toplam puanlarında; annenin öğrenim düzeyine göre ise davranış düzenleme alt boyutunda ve ölçek toplamında anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Öz düzenleme becerilerine ilişkin bulgular, çocukların öz düzenleme düzeylerinin yaş gruplarına göre 61–72 ay lehine ve cinsiyete göre kız çocukları lehine hem alt boyutlarda hem de ölçek toplamında anlamlı biçimde farklılaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca, çocukların öz düzenleme becerilerinin okul öncesi eğitime devam etme sürelerine göre davranış düzenleme alt boyutunda ve ölçek toplam puanlarında anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte doğada vakit geçirme sıklığına göre, çocukların öz düzenleme becerilerinin sosyal beceri alt boyutunda anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; annenin öğrenim düzeyine göre ise davranış düzenleme alt boyutunda ve ölçek toplamında anlamlı farklılıklar bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between parents' permission for their preschool children's risky play and children's self-regulation skills, and to investigate this relationship in terms of various variables. Designed in a correlational survey model, the study group consisted of 273 children aged 48–72 months (132 girls, 141 boys) attending public and private preschool institutions in the central districts of Ankara during the 2024–2025 academic year, and their parents. Data were collected using a Demographic Information Form and the Risky Play Permission Scale completed by parents, and the Child Behavior Rating Scale completed by teachers. In the analysis of the data, independent samples t tests were used for dichotomous variables when the assumptions of parametric tests were met, and Mann–Whitney U tests were used when these assumptions were not met. For variables with three or more categories, one-way analysis of variance (ANOVA) was conducted when assumptions were satisfied, and Kruskal–Wallis H tests were conducted when they were not; in cases where significant differences were detected, Bonferroni-corrected pairwise comparisons were performed. Pearson product–moment correlation analysis was used to examine the relationships between scores on the Risky Play Permission Scale and the Child Behavior Rating Scale, given that the assumptions of normality and linearity were met, and simple linear regression analysis was conducted to determine the extent to which parents' permission for risky play predicted children's self-regulation skills. All analyses were carried out using the IBM SPSS package program at a 0.05 significance level. The analyses revealed that parents generally rarely allowed their children to engage in risky play. A low, positive, and statistically significant relationship was found between parents' permission for risky play and children's self-regulation skills, and parents' permission for risky play was found to significantly explain approximately 2.4% of the variance in children's self-regulation scores. Between-group comparisons indicated that parents' permission for risky play did not differ significantly in total scale scores or subscales according to children's age group, the frequency of spending time in nature with the parent, or fathers' educational level. In contrast, parents' permission for risky play differed significantly in the“permission for play close to dangerous natural elements”subscale according to children's gender, in total scale scores according to the duration of preschool attendance, and in both the behavior regulation subscale and total scale scores according to mothers' educational level. Findings regarding self-regulation showed that children's self-regulation levels differed significantly in favor of the 61–72-month age group and of girls, both in subscales and in total scores. In addition, children's self-regulation skills differed significantly according to the duration of preschool attendance in the behavior regulation subscale and in total scores. Children's self-regulation skills also differed significantly in the social skills subscale according to the frequency of spending time in nature with the parent, and in the behavior regulation subscale and total scores according to mothers' educational level.