1300-1310 yılları arasında Hüdavendigar vilayetinde Kütahya Sancağı salnamelerinin transkribesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 98924
  2. Yazar: ŞENGÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
II ÖZET Hüdâvendigâr Vilâyeti'ndeki sancaklardan biri olan Kütahya Sancağı'nı on yıllık süre içerisinde değerlendirmek, 1884-1894 tarihlerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun içinde bulunduğu şartlardan vilayet ve sancakların nasıl etkilendiğini görmek araştırmamızın ana amacıdır. Yaptığımız incelemeler sonucu siyasi dağılmanın yam sıra ekonomik ve kültürel bozukluk içerisindeki Osmanlı idaresinin yerel yönetimlerinin de olumsuz etkilendiği ve ekonomik, kültürel, idari gerilemelerinin söz konusu olduğunu gördük. Sanayileşememe, savaşların getirdiği yükler gibi olumsuz faktörlerin bazı reformlar yapılsa da yetersiz kaldığım gözledik. Yapılan transkribe çalışması bir bütünün parçası olduğundan ve kendine ait dönemi aydınlatma açısından önemlidir. Vilayet salnameleri ilgili vilayetin idari bölünüşü, memur listeleri, mahalli tarih ve coğrafyası, eski eserleri, ticari ve ekonomik faaliyetleri, nüfus, okullar, kütüphaneler, yer altı ve yer üstü kaynakları, tekke ve zaviyeler vb. konularda ayrıntılı bilgiler verdiklerinden bizim araştırma konumuz olan Kütahya Sancağı Salnameleri de tüm bu bilgileri elde etmemizi sağlamıştır. Osmanlı Devleti'nin teşkilat yapısı, sistemi ve kaynaklan hakkında yazıldıkları döneme ait ayrıntılı bilgilere ulaştık. Her sene çıkarılmış olan bu yıllıklar çağdaşları olan Avrupa örnekleri gibi, onları yakalamaya ve birer vesika olarak dönemlerini yansıtmaya 1922 yılma kadar devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The aim of research is to investigate and evaluate the County of Kütahya in the decade between 1884-1894, and to find out how counties and cities were influenced by the conditions bounding the Ottoman Empire. The research led the way to the conclusion that besides the political fall, the local administrations of Ottoman Administration which was in economical and cultural corruption were also badly influenced, economical, cultural and administrative recession and worsening had occurred. Hampering factors such as difficulty of industrialisation and the burden of wars have shown resilient as some reforms were tried to get implemented. This transciption being a part of a complete series, is of high importance in explaining the mentioned period. City year books have provided detailed information about the relevant city's administration organisation, civil servants list, local history and geography, historical monuments, economical and trade facilites, population, schools, libraries, natural resources, religion centres etc. and therefore helped to gather information on the research topic“County of Kütahya”. We reached information about administrative organisation, system and resources of Ottoman Empire for the period year books were written. Properly written year books, just like their European contemporaries, have provided a record and lived until 1922.