Karı ve verimliliği artırmada etkin kalite maliyet sistem tasarımı ve Türk elektrik endüstrisinde bir uygulama
An Effective conception of quality cost system to increase profit and productivity and an application in Turkish industry of electricity
- Tez No: 98925
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
m ÖZET Günümüzde işletmeler, gümrük duvarlarının giderek ortadan kalkmasıyla birlikte ortaya çıkan yeni rekabet ortamında, varlıklarını devam ettirebilmek için, varoluşlarının temelinde yer alan maliyetlere ve müşteri ihtiyaçlarının bir ölçüsü olan kaliteye daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Kalite ve maliyet üzerinde odaklaşma arzusu işletmeleri yeni arayışlara itmiş, bunun sonucunda da, işletmeler yoğun rekabet ortamında kendi ürün ve hizmetlerine hem ulusal, hem de uluslararası pazarda yer açacak kalite ve maliyet üstünlüğünü sağlayabilmek için, Toplam Kalite Yönetimini benimsemişlerdir. Ayrıca kalitenin geliştirilmesine olanak sağlayacak bir göstergeye ihtiyaç duymuşlar ve bunun için kalite maliyetlerine yönelmişlerdir. Ancak, kalite maliyetlerinin mevcut muhasebe sistemleri içerisinde izlenmesinin mümkün olmaması, işletmenin hemen hemen bütün departmanlarında karşılaşılabilecek bu maliyetlerin izlenmesi için bir sistem gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Kalite Maliyet Sistemi, işletmelere ürün ve hizmetlerin kalitesini iyileştirebilmek için gerekli olan bilgileri üreten ve böylece işletmelerin rekabet güçlerini artıran, maliyetlerin azaltılarak karın ve verimliliğin artırılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Kalite Maliyet Sistemi tüm işletmelerde uygulanabileceği gibi, sistemin hammaddesi konumundaki bilgiler, Toplam Kalite Yönetimi felsefesini benimsemiş işletmelerde daha kolay sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT When the custom tarrifs began to decline to create new competitions, businesses turned their face to costs and requirement of customers constituting their existence and its continuity. Nowadays, businesses started to give more importance to costs and quality which is a measure for the requirements of customers. Needs about focusing on quality and cost pushed firms to new searches. To acquire upper hand in quality and cost management in both national and international markets for their products, firms accepted“Total Quality Management”. Firms looked for something to supply opportunities to develop quality and they decided to look at the cost of quality. Since there is no possible way to follow case of quality in todays' accounting systems, firms have to develop a system to record these costs which can appear in all departments of a firm.“Quality Cost System”is a system that produces required informations to improve the quality of products; and gives rise to increase in the competitiveness of firms. Also, this system decreases the costs and increase both profit and productivity. We can use“Quality Cost System”in all firms. However the information which is the raw material of this system can be served to firms using“ Total Quality Management”easily.