Güvenlik ve koruma organizasyonları (VIP koruma güvenlik)
Security and protect organization
- Tez No: 98926
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Korama ve Güvenlik Oranizasyonlan ve Türkiye'de Korama ve Güvenlik Uygulamaları adlı bu tez giriş kısmından sonra üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde kavramsal çerçevenin ortaya konması için gayret gösterilmiş, güvenlik kavramı alt ayrımlarıyla birlikte ele alınmıştır. Ayrıca bu bölüm içerisinde korama kavramı ve alt ayrımları, terör - terörizm- terörist kavramları, terörizmin türleri ve terörizme özgü eylemler ele alınmış, sabotaj ve suikast kavramları açıklanmıştır. Tezin ikinci kısmında Güvenlik ve Koruma organizasyonları fiziki ve bireysel güvenlik çerçevesinde ele alınmış, şekiller aracılığıyla çeşitli hal, durum ve mekanlarda nasıl etkin bir koruma yöntemi uygulanacağına değinilerek, korama organizasyonlarının amacı, başarılı olmasının şartları tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki korama ve güvenlik uygulamalarına değinilerek, yapılanma biçimleri, çalışma usulleri ortaya konulmuştur. Bu çerçevede Emniyet Genel Müdürlüğü' nün koruma ve Güvenlik uygulamaları, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ve diğer kurum ve kuruluşlardaki koruma ve güvenlik uygulumaları konu edinilmiştir. Ayrıca, ülkemizde koruma altına alınmanın şartları ve çerçevesi ana hatları ile ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında gelen bir değerlendirmeye gidilerek, iyi bir korama ve güvenlik organizasyonunda gerek korunan kişiye gerekse onu koruyanlara re gibi görevler yüklendiğine değinilmiş ve başarılı bir koruma ve güvenlik organizasyonunun şartlan ele alınarak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis ''Protection and Security Organizations and Protection and Security Applications in Turkey" consists of three main parts following an introduction. I has been tried to present a confectual framework and the concept of security has been examined with its subsections in the first part of the thesis. In addition, the protection concept and its sub-sections, the concefts of terror-terrorism-terrorist, the types of terrorism and actions unique to terrorism have been focused on and the concepts of sabotage and assassination have been explaned. In the second part of thesis, Protection and Security organizations have been examined within the framework of pyhsichal and individual security and the objective of security organizations and the succesconditions of them have been discussed mentioning via diagrams what efficent protection method to be applied in varius occassions and places. In the part protection and security applications in Turkey have been mentioned and their forms of structure and methods of operating have been presented. Within this homework, the protection and security applications of the General Department of Police, protection and security applications in Presidency, Notional Assemby, Prime Ministry and other institutions have been examined. In addition, the conditions and the frame work of protection and security in our country have been presented. In the conclusion part, what kind of duties are assigned to both the security quards and to the people who are guarded in a good protection and security organization have been mentioned, in the form of a general evaluation and security organization have been focused and suggestions have been presented.