Kütahya çinicilik sektörünün sorunlarının analizi ve stratejik çözüm planı (2000-2015)
The Analysis of the problems of Kütahya tile sector and strategic solution plan
- Tez No: 98929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
VI ÖZET Gümrük Birliğine doğru adımların atılması ile hız kazanan küreselleşme sürecinde uluslararası pazarlarda rekabet sertleşirken,teknoloji alanındaki gelişmelerle mal ve sermaye hareketlerine ek olarak bilgi akımı o denli hız kazanmıştır ki dünyamız adeta küçülmüştür. Bu küçülen ve uluslararası rekabetin yoğunlaştığı dünyada, ülkemizin başarılı olabilmesi için dünya ekonomisi ile entegrasyon zorunlu olmaktadır. Bu entegrasyon için bir yandan ekonomimizde piyasa mekanizması mantığı çerçevesinde yapısal değişiklik ve düzenlemelere giderken, diğer yandan da küçülen ve orta ölçekli işletmelerimize ilişkin ekonomi politikalarımızı gözden geçirip dünya ekonomisindeki gelişmeler ışığında yeni yaklaşımlar geliştirmek zorundayız. Kütahya çinicilik sektörünün üretim kapasitesinin artması, yeni teknolojilere uyum sağlamaları ürün geliştirmeleri, yatırım yapmaları, iç ve dış piyasalara satışta bulunmaları, rekabet güçlerinin ve yönetim ve çalışma verimliliklerinin artması, her şeyden önce finansman sorunun çözümüne bağlıdır. Ancak bir ekonomi için hayati önem taşıyan küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomik rolü ülkemizde yeteri kadar anlaşılamadığı için bu işletmelerin kuruluşunu ve gelişimini teşvik edici ve destekleyici ekonomik politikalar etkin bir biçimde uygulamaya konulmamıştır. Bugün küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz pek çok fınansal sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Ülkemiz fınansal sistemin mevcut yapısı ile bu sorunlara çözüm bulmak da mümkün gözükmemektedir. Çini sektörünün finansman sorununun çözümünde, üretmek, rekabet eder nitelikte üretmek, üretileni iç ve dış pazarlara satmak ve bunları yaparken de, uygun fınansal kuruluşlar ve örgütlenmelerden yararlanmak stratejik çözüm planının temel hareket noktalarını teşkil etmektedir. Stratejik çözüm planı modelinde en temel hareket noktası ise kollektif çalışma ruhu ile bir değişiklik yapma, sadece karar verip harekete geçerek Kütahya çinicilerinin finansman sorunlarının çözümü hedeflenmesidir. Sayılan, açıklanan kurum ve şirketlerin kurulmasıvıı yalnızca bu konuda karar verip harekete geçmeye bağlıdır. Ayrıca yasal yapıda değişikliğe gerek yoktur. Kütahya çinicilik sektörünüm ve KOBİ'lerin stratejik çözüm planı üç aşamalı ve 15 yıllık sürede tamamlanacak bir stratejik çözüm planıdır. Stratejik Çözüm Planının aşamaları sırasıyla şöyledir; I- Aşama ( 2000-2003 ) Stratejik Çözüm Planı : Çinicilik sektörünün işletme bazındaki çözüm önerileri verilmiştir. II- Aşama ( 2003-2010 ) Stratejik Çözüm Planı : Çinicilik sektöründe kollektif çalışma ruhu kazandırılarak, Kütahya' da ki KOBİ'lere emsal olacak organizasyonlar oluşturularak sorunların çözümü için önerilerde bulunmaktadır. m- Aşama ( 2010-2015) Stratejik Çözüm Planı; Bu aşamada tüm KOBİ'ler tek çatı altına alınarak finansman dar boğazlan yerinde çözecek finansman kurumlannm oluşturmak.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT During the globalisation gained speed with the steps to the customs union, while the competition became harder, in addition to the developments in technology and the movements in property and capital, the information trend became so fast that the world seems as if it became smaller. On the world, which became smaller and where the competition became more condensed, so as to become successful as a country we have to get an integration with the world economy. For the integration while we are going on some structural changes and organization in our economy according to the market mechanism logic, we have to review our strategies and put forward some new decision according to the new developments in world economy. The increase in Kütahya' s tile sector capacity, adoption to new technologies, product development. Investment, sale in the country or abroad, the force for competition, and the development in managing and working outputs, depends mainly on solving the financial problems. Bu since, the small and middle enterprises importance hasn't been understood, n decisions were made to develop this kind o investments. Today, most of them are seen as not to be able to have solutions to their problem in market For the solution of financial problems in Tile Production, it is the most important point to make use of the financial institutions and organizations while producing in a competitive way and selling them to inner and outer market. The main starting point of this idea is to find out direct solutions for the Kütahya Tile producers without turning the main direction to another. The necessary thing is to start doing something for this problem. And there is no need to make any changes in the legal structure. This sectors plan is a three level and 15 years' time taking plan. The steps of the plan are so: I. STEP : (2000-2003) Strategic solution plan ; The solving suggestions have been given. II. STEP : (2003-2010) Strategic solution plan; Finding solutions to construct organizations that will be samples for the KOBİ's by accelerating the active working essence. III. STEP: (2010-2015) Strategic solution plan; At this step The KOBİ's have to come together and establish financial organizations in order to overcome their financial problems.