Yeminli mali müşavirlik mesleğinin ekonomideki rollerinin analizi
An Analysis of the roles of the sworn in certified accounting proffession in economics
  1. Tez No: 98928
  2. Yazar: ŞAKİR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
IV ÖZET Bağımsız denetim, işletmelerin ürettikleri muhasebe velilerinin doğru, yansız, tutarlı olmasını sağlayan bir denetim sistemidir. Esas itibariyle işletmelerin mali tablolarının genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine göre hazırlanıp hazırlanmadığım kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Bağımsız denetçilerin yapacakları denetimler; mali tabloların denetimi, uygunluk denetimi ve faaliyet denetimidir. Bağımsız denetçiler kar amaçlı işletmelere, kar amacı olmayan işletmelere, resmi kuruluşlara ve kişilere hizmet vermektedirler. Ülkemizde bağımsız denetim hizmetleri çoğunlukla, 3568 Sayılı Kanun'a göre oluşturulan yeminli mali müşavirler tarafından verilmektedir. Konu hakkında yapılan araştırmada, bağımsız denetimin gelişimi ve yeminli mali müşavirlerin ekonomideki rollerinin artırılmasının, kamu denetim yetkisinin özelleştirilmesinin yamsıra; - Genel kabul görmüş muhasebe ilke ve standartlarının oluşturulmasına, - Genel kabul görmüş denetim standartlarının belirlenmesine, - Tekdüzen hesap çerçevesi ve mali tablo düzenleme ilkelerinin geliştirilmesine, - Meslek mensupları ve mesleğin geliştirilmesi ile ilgili düzenlemeler yapabilecek bir mesleki örgütün varlığına, - Mesleki eğitim verecek eğitim bilimlerinin oluşturulmasına, - Bağımsız denetime vergi denetimi olarak bakmamaya, - Kamuya açıklanan mali tabloların bağımsız denetçilerce onaylanması zorunluluğunun getirilmesine,- Ülke genelinde muhasebe ve denetim uygulamalarının ahenkleştirilmesine, bağlı olacağı sonucuna varılmıştır. Yeminli mali müşavirlik mesleği özellikle kalkınma gayreti içinde bulunan ülkeler için, kaynaklarının belirlenmesinde güvenilir bilgiyi sağlayacak tek unsurdur. Ayrıca bu meslek, ülke çapmda denetim fonksiyonunun yaygınlaştırılmasının tek yoludur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The independent auditing is a control system that provides correct, objective and healthy accounting data that companies produce. Mainly, it aims to control if the financial statements of companies are prepared according to commonly accepted accounting principles. The controls which will be done by independent inspectors are; the inspection of financial statements, inspection of appropriation and inspection of operation. Independent auditors work for profit oriented companies, for non-profit oriented companies, for official institutions and for individuals. In our country, independent auditing services are mostly given by sworn-in-certified public accountants which regulated through the Law No. 3568. In the study about the subject, it has been reached the result that, the develop of independent auditing and the increase of the role of sworn-in-certified public accountants in economics, along with the privatisation of the public inspection power, depends on the folio wings: - Establishing commonly accepted accounting principles and standards, - Determining commonly accepted inspection standards, - Improvising the uniform accounting frame and principles and standards, - Having a professional organisation which can provide arrangements related with members and for improving the profession, - Establishing educational sections which can give professional education, - Not seeing the independent auditing as a tax auditing,vu - Bringing the obligation of the approvement of the financial statements, which will be released publicly, by independent auditors, - Harmonising the applications of accounting and auditing nation-wide. The profession of sworn-in-certified public accounting is the only thing that will provide reliable information in determining of sources, especially for those countries which try to get developed. In addition, this profession is the only way to spread the function of auditing to nation-wide.