Advanced volt/var management in distribution systems utilizing load forecasting
Dağıtım sistemlerinde yük tahminini kullanan gelişmiş volt/var yönetimi
  1. Tez No: 989314
  2. Yazar: ZEKERİYA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dağıtık enerji kaynakları (DER), elektrikli araçlar ve değişken yüklerin artan entegrasyonu, modern elektrik dağıtım sistemlerinin işletim yapısını önemli ölçüde dönüştürmüştür. Statik ve kural tabanlı mekanizmalara dayanan geleneksel Volt/VAr kontrol (VVC) yöntemleri, bu dinamik ve merkeziyetsiz yapıyla başa çıkmakta yetersiz kalmaktadır. Bu tez, dağıtım sistemlerinde gerilim regülasyonu ve reaktif güç dengesini iyileştirmek amacıyla kısa vadeli yük tahmini ile akıllı kontrol algoritmalarını entegre eden gelişmiş bir Volt/VAr Yönetim Sistemi (VVMS) sunmaktadır. Önerilen yöntem, geçmiş profil verileri ve kestirim modelleri kullanarak gelecekteki reaktif güç ihtiyaçlarını tahmin eder ve şebeke bileşenleri (kapasitör bankaları, reaktörler ve manyetik kontrollü reaktörler) için optimal anahtarlama işlemlerini belirler. Modüler yapıdaki algoritma; güç faktörü sapmalarını hesaplar, gerekli kompanzasyon türünü ve miktarını belirler, cihazları çok kriterli bir önceliklendirme mekanizmasıyla seçer. Tahmine dayalı kontrol mantığı sayesinde gereksiz anahtarlama azaltılır, sistem güvenilirliği artırılır ve ekipman ömrü uzatılır. Yöntem, IEEE-33 Bara Test Fideri üzerinde doğrulanmıştır. Sonuçlar, gerilim profilinde istikrar, güç kayıplarında azalma ve reaktif güç yönetiminde iyileşme sağlandığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, tahmine dayalı Volt/VAr yönetiminin artan belirsizlik ve değişkenliğe sahip modern dağıtım sistemleri için ölçeklenebilir, proaktif ve maliyet etkin bir çözüm sunduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing penetration of distributed energy resources (DERs), electric vehicles, and variable loads has significantly transformed the operational landscape of modern electrical distribution systems. Traditional Volt/VAr control (VVC) methods, which rely on static and rule based mechanisms, are inadequate in coping with the dynamic and decentralized nature of these networks. This thesis presents an advanced Volt/VAr Management System (VVMS) that integrates short-term load forecasting with intelligent control algorithms to enhance voltage regulation and reactive power balance in distribution systems. The proposed methodology leverages profile-based historical data and predictive modeling to estimate future reactive power requirements and determine optimal switching operations for grid components such as capacitor banks, reactors, and magnetic controlled reactors (MCRs). A modular algorithm structure is developed to calculate power factor deviations, determine compensation type and quantity, and prioritize control devices based on a multi-criteria decision mechanism. By using a tolerance-based control logic and incorporating forecasted load behavior, the system minimizes unnecessary switching, enhances operational reliability, and prolongs equipment life. The methodology is validated using IEEE 33 Bus Test Feeder system, demonstrating significant improvements in voltage profile stability, power loss reduction, and reactive power efficiency. The findings confirm that integrating forecasting with Volt/VAr management provides a scalable, proactive, and cost-effective solution for modern distribution networks facing increasing uncertainty and variability.