Cimnastik yapan sporcuların fitnessgram test bataryası ile fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the physical fitness levels of gymnast athletes using the fitnessgram test battery
  1. Tez No: 989354
  2. Yazar: ALPASLAN FARUK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÇİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma“nicel araştırma modellerinden deneysel bir çalışma olup, gerçek deneme modellerinden ön test – son test deney kontrol gruplu model”(Karasar, 2010) tekniği kullanılarak sonuçlar elde edilecektir. Sonuçların elde edilmesinde kullanılacak materyaller; boy ölçüm aracı (stadio metre), vücut ağırlığı ölçüm aracı (baskül), sürat ölçüm aracı (fotosel) mezura,el kavrama kuvveti ölçüm aracı ve esnekliğin belirlenmesinde esneklik sehpası kullanılacaktır. Cimnastik yapan ve yapmayan sporcuların fiziksel uygunluklarını belirlemede Fitnessgram Test bataryasından yararlanılacaktır. Çalışmamız Kahramanmaraş/Elbistan İlçesinde 8-12 yaş aralığında en az 1 yıl cimnastik yapan 20 gönüllü sporcu ve cimnastik yapmayan 20 gönüllü sporcu ile yapılacaktır. Sporculara 8 hafta boyunca planlanmış 8 haftalık kuvvet esneklik ve dayanıklılık antrenmanları yaptırılacaktır. Deney ve kontrol gruplarının 8 haftalık antrenman öncesi tüm ölçümleri alınacak olup veriler kaydedilecektir. 8 haftalık antrenman sonrası deney ve kontrol gruplarından veriler elde edilecektir. Elde edilen veriler, spss paket programı ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study is an experimental study among quantitative research models, and results will be obtained using the pre-test - post-test experimental control group model from real trial models (Karasar, 2010) technique. Materials to be used to obtain the results; Height measuring tool (stadio meter), body weight measuring tool (scales), speed measuring tool (photocell), tape measure, hand grip strength measuring tool and a flexibility bench will be used to determine flexibility. The Fitnessgram Test battery will be used to determine the physical fitness of athletes who do or do not do gymnastics. Our study will be carried out in Kahramanmaraş/Elbistan District with 20 volunteer athletes between the ages of 8-12 who have been doing gymnastics for at least 1 year and 20 volunteer athletes who do not do gymnastics. Athletes will undergo 8-week strength, flexibility and endurance training planned for 8 weeks. All measurements of the experimental and control groups will be taken before the 8-week training and the data will be recorded. Data will be obtained from the experimental and control groups after 8 weeks of training. The data obtained will be analyzed with the spss package program.