Termal turizmin değerlendirilmesinde sportif faliyetlerin yeri ve önemi 'Kütahya ili örneği'
The Place and importance of sports activites on thermal tourism development
- Tez No: 98938
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ill ÖZET Tarih boyunca su insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısında en önemli maddelerden biri olmuştur. İlkçağlardan beri su, değişik kullanım alanları ile çok gerekli bir hayat kaynağı olarak kullanılagelmiştir. Bu süreç içinde suyun kullanım alanları çok değişmiştir. Bazen barajları ve değirmenleri aktif hale getiren bir güç, bazen keyif verici madde olarak kullanılagelmiştir (Örneğin Osmanlı kültüründe nargile) Türk kültürüyle birlikte gelişen termal tesisler çok basit yapıda fakat faydalı tesislerdir, lüks özellik taşımazlar (genel olarak). Hamamların sadece temizlik amaçlı olarak kullanılmasına rağmen, termal tesisler hem temizlik hem tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır. 70'lere kadar termal tesisler gelenek ve göreneklere göre kullanılıyordu. Fakat şimdilerde sağlık konusundaki duyarlılık arttı,“Sağlık İçin Spor”sloganı yayıldı ve bilinçli olarak spor aktiviteleri tercih edilmeye başlandı. Araştırmanın amacı termal turizmin gelişmesinde sportif faaliyetlerin yeri ve öneminin incelenmesi, sportif faaliyetler yolu ile termal turizm merkezlere olan ilginin artırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda araştırmamızda görüşme, gözlem, örnekleme, belgesel, kaynak derlemesi, veri toplama teknikleri ve anket uygulamasına yer verdik. Anket uygulaması termal tesislerden faydalanan 726 kişiye uygulandı. (420 erkek, 306 bayan). Bulguların SPSS For Windows 9.01 istatistik paket programında frekans ve persent değerleri bulundu. Çalışmamızda sonuç olarak termal tesislere gelen insanların büyük çoğunluğu tesisler içerisinde egzersiz temellerine dayalı aktivitelerde bulunmak istediklerini tesislerin bu yönlerden yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca egzersiz yapabilme imkanı sağlayan tesislerdeki faaliyetlere katılabileceklerini ve sağlık açısından da yararlı olacağını düşündüklerini belirtmişlerdir. Bu doğrultuda termal turizmin gelişmesinde sportif faaliyetlere yer verilmesinin toplumca beklenen önemli bir olgu olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT During history, water has been one of the most important element for people to lead their lives. Since the primitive times, water has taken part as a very necessary element with different using forms. *In this process, the using forms of water has varied-sometimes it has been a power which made the turbins active and sometimes it has been used as on enjoyment element which gives pleasure. (E.G. in Nargiles, in Ottoman culture) Thermals, which developed with in Turkish culture, are very simple but usefull places that don't have luxury characteristics (in general). Altough the hamams only using for hygiene aims, the thermals had been using alse for treatment. Until 1970's, the thermals used according to the customs and traditions. But now, the sensitive on health is changing,“Sport For Health”slogan ise spredding and the sports are prefered as peisure activities. Because of these events, it takes part in the first step of the health tourism. The aim of our thesis is analysing the importance of the sports at the development of tourism and seheralise the using of thermals with activities. And we made a questionnaire with 363 people (210 male, 153 female) which benefit from the thermals (to SPSS for Windows 9.01 Frequencies and percent values) statistics packet programme) at the end of our thesis we reached these results. People, who benefits from thermals, want to exercise at the thermals. They believes that the facilities of thermals are not enough Also they think that they can join in these activities and exercises, because they are very usefull for health. In this respect, we reached a result that the sports and activities are very important for development of thermal tourism.