Moringa (moringa oleifera) bitkisinin farklı formlarının besin maddesi kompozisyonunun ve potansiyel yem değerinin belirlenmesi
Determination of nutritive composition and potential feed value of different forms of moringa (moringa oleifera)
  1. Tez No: 645508
  2. Yazar: FOUDELOU ISSAKA IBRAHIMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin amacı alternatif protein kaynağı olarak önerilen moringa bitkisinin (Moringa oleifera) taze ve kuru otu (yaprak, sap, yaprak+sap) ile tohumunun besin maddesi kompozisyonunun ve potansiyel yem değerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, moringa ilk çiçeklenme döneminden itibaren birer ay aralıkla 3 defa biçilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre moringa yaprağında ortalama olarak (%) taze halde kuru madde (TH_KM) 17.98 ile 30.92, KM'de organik madde (OM) 89.38 ile 89.70,ham kül (HK) 10.30 ile 10.62, ham protein (HP) 22.96 ile 39.30, ham yağ (HY) 4.86 ile 5.79, ham selüloz (HS) 5.68 ile 8.83, nitrojensiz öz maddeler (NÖM) 38.93 ile 51.96, nişasta 1.18 ile 2.16, şeker 12.34 ile 19.55 arasında, nötr deterjan lifi (NDF) 12.25 ile 16.46, asit deterjan lifi (ADF) 10.00 ile 11.80, asit deterjan lignin (ADL) 2.56 ile 5.03, hemiselüloz 0.45 ile 6.45 ve selüloz 6.76 ile 7.88 arasında değişmiştir. Bitkinin bu kısmı nispi yem değeri (NYD) dikkate alındığında en iyi kalite (458
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the nutrient composition and potential feed value of fresh and dry grass [leaf, stalk, whole plant (leaf + stalk)] and seed of moringa (Moringa oleifera) proposed as an alternative protein source. For this purpose, moringa harvested in the first flowering period, 3 times with one-month interval. Results show that in the moringa leaf, dry matter in fresh material (DM_FM) (%) ranged between 17.98-30.92; in the DM, organic matter (OM) ranged between 89.38-89.70, 10.62-10.30 for ash, 22.96-39.30 for crude protein (CP), 4.86 to 5.79 for ether extract (EE), 5.68-8.83 for crude fiber (CF), 38.93-51.96 for nitrogen free extract (NFE), 1.18-2.16 for starch, 12.34-19.55 for sugar, 12.25-16.46 for neutral detergent fiber (NDF), 10.00-11.80 for acid detergent fiber (ADF), 2.56-5.03 for acid detergent lignin (ADL), 0.45-6.45 for hemicellulose and 6.76-7.88 for cellulose. As feed value this part is in the prime class (458