Moringa oleifera bitkisinden sekonder metabolitlerin izolasyonu ve yapı tayini
Isolation and structural determination of secondary metabolites from Moringa oleifera plant
  1. Tez No: 1009746
  2. Yazar: ÖZLEM BUSE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Moringaceae familyasında sadece Moringa cinsi vardır ve bu cinsin 14 türü mevcuttur. Bu 14 tür arasında en öne çıkan tür Moringa oleifera'dır. Moringa oleifera ağacının; kökü, tohumu, meyvesi ve yaprağı halk arasında geniş kullanım alanı bulmakta ve çok çeşitli biyolojik aktivitelere sahip sekonder metabolitlerinin varlığı bilinmektedir. Bitki flavonoidler, fenolik asitler, glukozinolatlar, terpenler, alkaloidler gibi çeşitli sekonder metabolitler içerir. İn vitro deneysel çalışmalarda yaprak ve tohumlarının anti-enflamatuvar, yara iyileştirici, antitümör, antidiyabetik, antioksidan antikanser aktiviteleri ve cinsel fonksiyonların düzenlenmesi gibi etkiler gösterdiği pek çok farklı çalışma sonucunda kanıtlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı Moringa oleifera bitkisinden biyolojik olarak aktif bileşiklerin izolasyonu, saflaştırılması ve yapısal karakterizasyonudur. Ağacın tohumları kurutulup uygun koşullarda öğütüldükten sonra ekstraksiyon işlemleri için MeOH ve EtOH ekstreleri hazırlanmıştır. Elde edilen ekstreler üzerinde gerçekleştirilen çeşitli açık kolon kromatografisi (silika jel ve ters faz (RP) silika jel) yöntemleri ile fraksiyonlandırma ve saflandırma işlemleri tamamlanmıştır. Toplamda 6 bileşik saf olarak izole edilmiştir. Saflaştırılan 3 bileşiğin kesin yapıları ileri spektroskopik yöntemler (1D, 2D-NMR, Kütle) kullanılarak belirlenmiştir. Bunlardan özellikle literatürde az rastlanan bir S-glikozit olan glukomoringin (1) hem biyolojik aktivite potansiyeli hem de kimyasal yapısı nedeniyle ileri araştırmalara kaynak oluşturacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the Moringaceae family, there is only the genus Moringa and this genus has 14 species. The most important species among these 14 species is Moringa oleifera. The root, seed, fruit and leaves of Moringa oleifera tree are used and the presence of secondary metabolites with a wide range of biological activities is known. It contains various secondary metabolites such as flavonoids, phenolic acids, glucosinolates, terpenes, alkaloids. In vitro experimental studies have proven that its leaves and seeds have effects such as anti-inflammatory, wound healing, antitumor, antidiabetic, antioxidant, anticancer activities and regulating sexual functions. The main objective of this study was the isolation, purification and structural characterization of biologically active compounds from Moringa oleifera plant. After the seeds of the tree were dried and ground under appropriate conditions, MeOH and EtOH extracts were prepared for extraction. Fractionation and purification processes were completed with various open column chromatography (silica gel and reversed phase (RP) silica gel) methods on the obtained extracts. In total, 6 compounds were isolated as pure. The exact structures of 3 purified compounds were determined using advanced spectroscopic methods (1D, 2D-NMR, Mass). Among these, glucomoringin (1), an S-glycoside rarely encountered in the literature, may be a good source of further research due to both its biological activity potential and chemical structure.