Moringa (Moringa oleifera L.) bitkisinin farklı oranlarda sorgum-sudanotu melezi ile silolanmasının silaj fermantasyonu, aerobik stabilite ve yem değeri üzerine etkisi
The effect of ensiling moringa (Moringa oleifera L.) with sorghum-sudangrass at different ratios on silage fermentation, aerobic stability and feed value
- Tez No: 770154
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BASMACIOĞLU MALAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, PKM1 çeşidi Moringa (Moringa oleifera L.) bitkisi ile Gardavan çeşidi Sorgum (Sorghum bicolor Moench) x Sudanotu (Sorghum sudanense Stopf.) melezinin farklı oranlarda karıştırılarak silolanmasının silaj fermantasyonu, aerobik stabilite ve yem değeri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede, bitkiler %100-0, %75-25, %50-50, %25-75 ve %0-100 oranlarında karıştırılmış ve 4 tekerrürlü olacak şekilde silolanmışlardır. Silolamadan önce Moringa oleifera bitkisi (tüm bitki) yaklaşık %30 KM içerecek şekilde soldurulmuştur. Silolama dönemi sonunda (60. gün) açılan silajların (100MO, 75MO+25SS, 50MO+50SS, 25MO+75SS, 100SS) fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, silolama dönemi sonunda silajlara 5 günlük aerobik stabilite testi uygulanmıştır. Çalışmada, 100MO ve 75MO+25SS silajların pH değeri, kuru madde, ham kül, ham protein içerikleri, kuru madde kaybı, laktik asit bakteri, toplam mezofilik bakteri ve maya sayısı ile nispi yem değeri diğer silajlara (50MO+50SS, 25MO+75SS, 100SS) göre önemli düzeyde daha yüksek, nötr deterjanda çözünmeyen lif ve hemiselüloz içerikleri daha düşük belirlenmiştir (P%25 oranında) silajların aerobik stabilitesini geliştirmiştir. Sonuç olarak, Moringa oleifera bitkisinin soldurularak yalın olarak silolanabileceği, ancak silajların aerobik stabilitesinin geliştirilmesi için sorgum-sudanotu melezi ile %50-50 oranında karıştırılarak silolanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of ensiling the PKM1 cultivar Moringa (Moringa oleifera L.) plant and Gardavan cultivar Sorghum (Sorghum bicolor Moench) x Sudangrass (Sorghum sudanense Stopf.) hybrid in different ratios on silage fermentation, aerobic stability and feed value. In the experiment, the plants were mixed at the rates of 100% -0, 75-25%, 50-50%, 25-75% and 0-100% and were siled with 4 replications. Before ensiling, the plant Moringa oleifera (whole plant) was withered to contain approximately 30% DM. Physical, chemical and microbiological properties of silages (100MO, 75MO+25SS, 50MO+50SS, 25MO+75SS, 100SS) opened at the end of the ensiling period (60th day) were determined. In addition, a 5-day aerobic stability test was applied to the silages at the end of the ensiling period. In the study, pH value, dry matter, raw ash, crude protein contents, dry matter loss, lactic acid bacteria, total mesophilic bacteria and yeast count, and relative feed value of 100MO and 75MO+25SS silages were found significantly higher compared to other silages (50MO+50SS, 25MO+75SS, 100SS), neutral detergent insoluble fiber and hemicellulose contents were found lower (P 25 %) improved the aerobic stability of the silages. As a result, it can be suggested that Moringa oleifera plant can be siloed by wilting, but silages should be mixed with Sorghum-sudangrass hybrid at a rate of 50-50% to improve aerobic stability.