Akuakültürde bulut bilişim ve akıllı uygulamaların kullanımı
Using of cloud computing and smart applications in aquaculture
- Tez No: 989390
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT SUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada akuakültürde bulut bilişim teknolojisi ve akıllı uygulamaların kullanımı kapsamında örnek teşkil edecek özel bir yazılım ve modül yapılmıştır. Bir akvaryumun su sıcaklığı, akvaryumun bulunduğu ortamın sıcaklığı ve nem oranı oluşturulan bir bilişim ağı üzerinden sürekli olarak ölçülerek bulut sistemi aracılığıyla internet ortamına aktarılmıştır. Ardından anlık olarak akıllı telefon ve bilgisayardan bu verilerin izlenmesi ve toplanıp saklanması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada MATLAB® alt yapısını kullanan ThinkSpeak® adlı bir özel bir yazılım kullanılmıştır. Çalışma kapsamında ölçülen ve depolanan su sıcaklığı ve nem parametreleri 30 gün boyunca anlık, dakikalık ve günlük olarak izlenmiştir. Deneme sonunda bulut sistemine kaydedilen su sıcaklığı verilerinin civalı termometre yardımıyla yapılan ölçümlerle aynı değerde olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak teknolojinin hızla gelişmesi ile akuakültürde karşılaşılan sorunları çözen akıllı sistem ve üretim teknolojilerinin insan kaynaklı hataları en aza indirmesinin yanında verilerin bulut ortamında güvenli bir şekilde saklanması, işgücü, zaman ve maliyet konularında önemli avantajlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a special software and module has been made to serve an example for the use of cloud computing technology and smart applications in aquaculture. The water temperature of an aquarium, the temperature and humidity of the environment where the aquarium is located were continuously measured through an information network and transferred to the internet environment via the cloud system. This data was then monitored, collected and stored instantaneously on the smartphone and computer. A special software called ThinkSpeak® using MATLAB® infrastructure was used in the study. The water temperature and humidity parameters measured and stored within the scope of the study were monitored instantaneously, minute by minute and daily for 30 days. At the end of the experiment, it was determined that the water temperature data recorded in the cloud system were at the same value with the measurements made with the help of a mercury thermometer. As a result, it is thought that smart systems and production technologies that solve the problems encountered in aquaculture with the rapid development of technology will provide significant advantages in terms of labour, time and cost, as well as minimizing human errors and storing data securely in the cloud environment.