Afganistan'ın dünya tarım ticaretindeki yeri, yapısı ve rekabet olanakları: İhracatçılar açısından bir analiz
Afghanistan's place in the global agricultural trade, its structure and compettiveness: An analysis for exporters
- Tez No: 989389
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARTUKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, Afganistan'ın dünya tarım ticaretindeki yerini ve rekabet olanaklarını ortaya koymaktır. Tezın makro verileri konuya ilişkin ulusal ve uluslararası kuruluşların veritabanlardan elde edilmiştir. Ayrıca ihracatçılar ile yapılan anket çalışması ile birincil veriler elde edilmiştir. İhracatçılardan elde edilen veriler Afganistan dış ticareti için önemli olan yaş meyve ve sebze ile kuru meyve ve tıbbi ürünler olmak üzere iki ana ihracatçı grubu şeklinde incelenmiştir. Verilerin analizinde; Likert Ölçeği, Trend analizi, Ki-Kare Testi ve Fisher Kesin Olasılık Testi kullanılmıştır. İhracatçıların temel sorunları; pazarlama hizmetlerinin eksikliği, devlet desteğinin yetersizliği, vergi ve gümrükleme, transit ulaşım sorunları, küresel pazarlama sistemine uyum sorunu, devam eden iç savaş ve güvenlik sorunları, komşularla ticari ilişkilerde sorunlar, eğitim ve iletişim, kalite kontrol sisteminin eksikliği şeklinde belirlenmiştir. Tezin sonuç bölümünde tarımsal ihracatı azaltan sorunlar, ülke ihracat miktarının azalmasına katkı sağlayabilecek güçlüklerin aşılmasına yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to present Afghanistan's place in the world agricultural trade and its competitiveness opportunities. The macro data of the thesis is obtained from databases of national and international organizations. In addition, primary data has been obtained through the survey study with exporters. The data obtained from the exporters were analyzed as two main exporter groups, fresh fruits and vegetables, and dried fruits and medicinal products, which are important for Afghanistan's foreign trade. In the analysis of data; Likert Scale, Trend analysis, Chi-Square Test, and Fisher Exact Probability Test were used. The main problems of exporters; are lack of marketing services, insufficient government support, tax and customs clearance, transit transportation problems, adaptation problems to the global marketing system, ongoing civil war and security problems, problems in trade relations with neighbors, lack of education and communication, quality control system. In the final section of the thesis, problems that reduce agricultural exports and suggestions to overcome the challenges that could contribute to the reduction of the country's export have been introduced.