Playful work design: Its effect on work role performance in the frame of individual and contextual factors
Oyun temelli iş tasarımı: bireysel ve bağlamsal faktörler çerçevesinde iş rolü performansına etkisi
  1. Tez No: 989405
  2. Yazar: ERSİN ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı oyun temelli iş tasarımı ile iş rolü performansı arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkideki bireysel ve bağlamsal faktörlerin olası etkilerini araştırmaktır. Mevcut literatürden farklı olarak, araştırmamız bu ilişki üzerindeki mikro düzeyden (yaratıcı öz-yeterlik) makro düzeye (güçlendirici liderlik ve psikolojik güvenlik) uzanan çeşitli değişkenlerin etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Böylece, bireysel ve örgütsel düzeydeki faktörlerin oyun temelli iş tasarımı ve iş rolü performansı arasındaki ilişkide nasıl bir rol oynadığını ortaya koymayı hedeflemekteyiz. Ölçeklerin çevirileri ve güvenilirliği, 36 katılımcılı bir pilot çalışma ile test edilmiştir. Çalışma, farklı şirketlerde çalışan 140 beyaz yakalı çalışan ile iki aşamalı olarak başlatılmıştır. İlk aşamada, çeşitli alanlarda çalışan 140 beyaz yakalı çalışandan kesitsel veri toplanmış ve çalışmanın sonunda kendilerine altı haftalık bir çalışmaya katılıp katılmak istemedikleri sorulmuştur ve katılmayı kabul eden katılımcılar ikinci aşamaya davet edilmiştir. Bunlardan, art arda altı haftanın en az dördünü tamamlayan 108 katılımcı (113 katılımcı arasından) nihai analizlere dahil edilmiş ve toplam 617 gözlem elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, oyun temelli iş tasarımının haftalık düzeyde bir motivasyonel kaynak olarak hareket ederek çalışanların iş rolü performansını artırdığını; bu ilişkide hem çalışanların iç kaynaklarının (yaratıcı öz-yeterlik) hem de liderlik pratiklerinin (katılımcı karar alma) düzenleyici olarak rol oynadığını ortaya çıkarmaktadır. Yani oyun temelli iş tasarımının iş rolü performansına etkisi bu bağlamlarda daha da artmaktadır. Bununla birlikte, psikolojik güvenlik, süreçten ziyade öncelikle sonuç aşamasında etkili görünmektedir ve herhangi bir düzenleyici etki göstermemiştir. Bu sonuçlar, oyun temelli iş tasarımı davranışlarının kısa vadeli performans çıktıları üzerindeki rolünü detaylı bir şekilde aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the relationship between playful work design and work role performance, and the potential effects of individual and contextual factors on this relationship. Differing from the existing literature, our research aims to explore the influence of various variables on this relationship, ranging from the micro level (creative self-efficacy) to the macro level (empowering leadership and psychological safety). Thus, we aim to reveal the role played by individual and organizational level factors in the relationship between playful work design and work role performance. The translations and reliability of the scales were tested via a pilot study involving 36 participants. The study was initiated in two phases with 140 white-collar employees working in different companies. In the first phase, cross-sectional data was collected from 140 white-collar employees working in various fields, and at the end of the study, they were asked if they would like to participate in a 6-week study and those who agreed were invited to the second phase. Of these, 108 participants (from 113 participants) who completed at least four out of six consecutive weeks were included in the final analyses, yielding a total of 617 observations. The findings of the research reveal that playful work design, acting as a motivational resource at the weekly level, increases employees' work role performance; and that both employees' internal resources (creative self-efficacy) and leadership practices (participative decision making) play a moderating role in this relationship. That is, the effect of playful work design on work role performance is further enhanced within these contexts. However, psychological safety appears to be effective primarily at the outcome stage rather than during the process itself, and it showed no moderating effect. These results illuminate the role of playful work design behaviors on short-term performance outcomes in a detailed manner.