Dynamics of playful work design in agile teams
Çevik takımlarda oyunlaştırılmış iş tasarımının dinamikleri
- Tez No: 969996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE KARAKİTAPOĞLU AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, oyunlaştırılmış iş tasarımının dinamikleri çevik takımlar bağlamında incelenmiştir. Daha spesifik olarak, oyunlaştırılmış iş tasarımının liderlik temelli öncülleri (dönüştürücü liderlik) ve birey düzeyindeki sonuçları (görev performansı, yenilikçi davranış ve işe bağlılık) araştırılmıştır. Nicel bir araştırma yaklaşımı benimsenerek, özel sektör kuruluşlarında çevik takımlarda çalışan 254 kişiden veri toplanmıştır. Sonuçlar, dönüştürücü liderliğin oyunlaştırılmış iş tasarımı üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğunu ve bunun da yenilikçi davranışı, görev performansını ve işe bağlılığı artırdığını göstermiştir. Bu bulgular, oyunlaştırılmış iş tasarımının, dönüştürücü liderliği çevik takımlarda artan yenilikçi davranış, görev performansı ve işe bağlılığa dönüştüren merkezi bir mekanizma olarak rolünü doğrulamaktadır. Oyunlaştırılmış iş tasarımının aracılık rolünü vurgulayan bu çalışma, liderlik tarzlarının çevik iş ortamlarında çalışan çıktılarının nasıl desteklenebileceğine dair anlayışımıza katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamics of playful work design were examined within the context of agile teams. More specifically, leadership-related antecedents (i.e., transformational leadership) of playful work design and its individual-level consequences (i.e., task performance, innovative behavior, and work engagement) were investigated. Adopting a quantitative approach, data were collected from 254 individuals working in agile teams from private sector organizations. The results demonstrated that transformational leadership had a significant positive effect on playful work design, which, in turn, enhanced innovative behavior, task performance, and work engagement. These findings confirm the central role of playful work design as a mechanism translating transformational leadership into enhanced innovative behavior, task performance, and work engagement in agile teams. By emphasizing the mediating role of playful work design, the study contributes to our understanding of how leadership styles can foster employee outcomes in agile work settings.