Bitcoin'in İran ekonomisindeki rolü: Yatırımlar açısından alternatif bir finansal araç olarak kullanımı
The role of Bitcoin in the Iranian economy: Its use as an alternative financial instrument in terms of investments
- Tez No: 989417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BEDRETTİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, blokzincir teknolojisiyle kripto para birimlerinin İran ekonomisi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, İran ekonomisinin genel yapısı ele alınmış; enerji, tarım ve sanayi gibi temel sektörlerin ülke ekonomisindeki rolleri, enflasyon ve işsizlik gibi makroekonomik göstergeler ışığında değerlendirilmiştir. Ayrıca, ekonomik yaptırımların İran'ın dış ticaretine ve İran'daki petrol sektörüne etkileri analiz edilmiştir. İkinci bölümde, blokzincir teknolojisinin yapısal özellikleri, küresel uygulama alanları ve sunduğu avantajlarla birlikte finans, sağlık ve ulaşım gibi sektörlerdeki etkileri detaylandırılmıştır. Bunun yanı sıra, kripto paraların ortaya çıkışı, dijital finansal sistemlerdeki rolü ve küresel ölçekte yarattığı dönüşüm de bu bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, İran'da blokzincir ve kripto paraların gelişimi, devlet politikaları, düzenleyici çerçeveler ve özellikle kripto para madenciliği faaliyetleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, kripto paraların İran ekonomisinde sunduğu fırsatlar, karşılaşılan zorluklar, yaptırımların etkisiyle artan sermaye hareketliliği ve İran Merkez Bankası'nın bu alandaki yaklaşımı incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada kripto paraların ve blokzincir teknolojisinin İran ekonomisinde büyüme, yatırım, dijitalleşme ve uluslararası ticaret açısından sunduğu potansiyel değerlendirilmiş; mevcut yapısal sorunlar karşısında bu teknolojilerin ekonomik istikrar ve dirençlilik sağlama kapasitesi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of block chain technology and cryptocurrencies on the Iranian economy. In the first chapter, the general structure of Iran's economy is addressed; the role of key sectors such as energy, agriculture, and industry is evaluated in light of macroeconomic indicators such as inflation and unemployment. In addition, the effects of economic sanctions on Iran's foreign trade and oil sector are analyzed. The second chapter details the structural characteristics of blockchain technology, its global application areas, and the advantages it offers across sectors such as finance, healthcare, and transportation. The emergence of cryptocurrencies, their role in digital financial systems, and their transformative effects on a global scale are also discussed in this section. The third chapter focuses on the development of blockchain and cryptocurrencies in Iran, government policies, regulatory frameworks, and particularly the activities related to cryptocurrency mining. Furthermore, this section explores the opportunities that cryptocurrencies present for the Iranian economy, the challenges faced, increased capital mobility due to sanctions, and the approach of the Central Bank in this field. In conclusion, the study evaluates the potential of cryptocurrencies and blockchain technology in terms of growth, investment, digitalization, and international trade in the Iranian economy, and highlights their capacity to ensure economic stability and resilience in the face of structural challenges.