Virgül Sineması
Comma Cinema
- Tez No: 989416
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Philosophy, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çağdaş sinemada anlam eksiltmelerini, ''estetik kesikleri'', anlatıdaki yarılmaları, delinme ve ''boşlukları'', biçimsel kırılmaları, film hakkında söylem yaratımlarını, anlam çoğaltımlarını, enformasyon dönüşümlerini, felsefi ve estetik bir çerçevede değerlendirmek amacıyla“Virgül Sineması”adlı özgün bir kavram önermektedir. Nuri Bilge Ceylan'ın 2023 yapımı Kuru Otlar Üstüne filmi odağında yürütülen bu çalışma, sinemadaki tematik olarak anlatıdaki boşlukların, sahne geçişlerinin, görsel kırılmaların, ilkesel yoksunlukların, politik kıvrımların, belirsiz gönderimlerin, anlam eksikliklerinin ve söylemsel duraksamaların, diyalogdaki düzey değişimlerinin ve dil kullanımındaki eğretiliklerin estetik bir zeminde tamamsız duygu/düşünce yaratımları olarak izleyiciyi düşünsel bir alana davet eden sezgisel ve bilinçli felsefi jestler olduğunu savunur. Başka bir deyişle, buna yol açtığını; aslında eksikliğin anlam çokluğuna sebep olduğu söylem alanı meydana gelir. Bu açıdan virgül, bir metafor olarak bu yaşanımı ve bu yaşanım sonrası söylem üretimini ifade etmeye yarar. Noktasız bir aktarım sürecinde alımlayan (izleyici), tıpkı bir cümle sonuna konan virgül gibi cümlenin devam ettirildiği (film hakkında söylemin çoğaltıldığı) böylece daha fazla anlam çoğaltımı ve söylem üretimine götürdüğü düşünsel ve endüstriyel alana dahil olur. Bu sebeple“Virgül Sineması”kavramı, sinematografik anlatımda anlamın kesintiye uğradığı, izleyiciyle film arasında söylemsel bir boşluk köprüsünün kurulduğu özgün bir estetik deneyimi tanımlamaktadır. Çalışmada, Deleuze'ün kıvrım teorisi paralel okumaya tabi tutularak, virgül ve kıvrım arasındaki benzerlikler ve farklar gösterilmiştir. Virgül kıvrılan bir imge gibi eğilip bükülen ve uzayan, görülenle gören arasında boşluk köprüsü üzerinden boyutlar arası gidip gelen hareketi ifade eder. Bu bağlamda, virgül metaforu dilsel duraksama olarak değil, anlatımda anlamın kıvrıldığı, kırıldığı ve yeniden biçimlendiği bir estetik kesik olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes an original concept called“Comma Cinema”(Virgül Sineması) to evaluate reductions of meaning,“aesthetic interruptions,”narrative fissures, punctures and“voids,”formal ruptures, discourse constructions about the film, proliferations of meaning, and transformations of information in contemporary cinema within a philosophical and aesthetic framework. This study, centered on Nuri Bilge Ceylan's 2023 film About Dry Grasses (Kuru Otlar Üstüne), examines thematic pauses in cinematic narrative —transitions, visual breaks, principled absences, gaps in meaning, and discursive voids—as deliberate philosophical gestures that invite the viewer into a space of thought by creating incomplete emotions/thoughts on an aesthetic ground. In other words, these elements give rise to a discursive field in which absence itself fosters semantic multiplicity. From this perspective, the comma functions as a metaphor for this experience. In the uninterrupted flow of transmission, the spectator—much like a comma curling at the tail of a sentence—becomes part of the thought-space into which the sentence extends, thereby stimulating further proliferation of meaning and discourse. At the same time, the concept of“Comma Cinema”designates a unique aesthetic experience in cinematographic narration where meaning is interrupted and a discursive bridge is constructed between the film and its audience. In this study, Deleuze's theory of folds (Le Pli) is subjected to a parallel reading, revealing the similarities and differences between the comma and the fold. The comma, like a curving image, bends and stretches, expressing a movement that travels between dimensions via the bridge of emptiness between the seen and the seer. In this context, the comma metaphor is understood not as a mere linguistic pause but as an aesthetic incision in which meaning bends, fractures, and is reshaped.