Öğretmenlerin sözlü iletişiminde mizah ve kendini açma ifadelerinin kullanımı
The use of humor and self-disclosure expressions in teachers' verbal communication
- Tez No: 989425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin sınıf içi sözlü iletişim süreçlerinde başvurdukları mizah ve kendini açma stratejilerinin kullanım biçimlerini, amaçlarını ve bu süreçteki risk algılarını kişilerarası iletişim bağlamında incelemektir. Eğitim ortamlarının karmaşık sosyal yapısı içinde, öğretmenlerin öğrencilerle bağ kurarken profesyonel sınırları nasıl yönettikleri; mizah ve kendini açmayı sadece bir iletişim aracı olarak değil, aynı zamanda bir sınıf yönetimi ve otorite inşası aracı olarak nasıl işlevselleştirdikleri çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kocaeli ilinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 18 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin iletişim stratejilerini rastgele değil;“öğrencinin sosyo-kültürel çevresi”ve“öğretmenin mesleki deneyimi”temelinde, bağlamsal bir farkındalıkla yapılandırdıklarını göstermiştir. Mizahın, sınıf içinde öğretimi destekleyen pedagojik bir iskele işlevi gördüğü; kendini açma davranışının ise“zevk ve ilgi alanları”gibi güvenli konularda akademik empati kurmak,“öfke ve hassasiyetler”gibi konularda ise otorite sınırlarını çizmek (güvengen disiplin) amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Çalışmanın en çarpıcı sonuçlarından biri, öğretmenlerin siyaset, güncel konular ve parasal meselelerde bir“sessizlik sarmalı”içinde olduklarıdır. Kurumsal destek eksikliği ve CİMER gibi mekanizmalar üzerinden gelen asılsız şikâyet kaygıları, öğretmenleri bu konularda oto-sansüre itmiştir. Ayrıca mesleki deneyim arttıkça öğretmenlerin daha kontrollü ve mesafeli bir profil çizdikleri; cinsiyetin ise paylaşımın içeriğini (erkeklerde otorite/siyaset, kadınlarda içsel/duygusal paylaşım) şekillendirdiği görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma; öğretmenlerin entelektüel ve sosyal dünyalarını öğrenciye açarken; statü kaybı yaratabilecek maddi, fiziksel ve politik boyutları profesyonel bir kalkanın ardında tuttukları, risk ve mahremiyet algısıyla şekillenen stratejik bir iletişim yapısı inşa ettiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the usage patterns, purposes, and risk perceptions regarding humor and self-disclosure strategies employed by teachers in classroom verbal communication processes within the context of interpersonal communication. Focusing on the complex social structure of educational environments, the study centers on how teachers manage professional boundaries while bonding with students and how they functionalize humor and self-disclosure not only as communication tools but also as instruments for classroom management and authority construction. Adopting a qualitative research method, the study utilized a case study design. The study group consists of 18 secondary school teachers working in Kocaeli, selected through purposeful sampling. Data were collected via semi-structured interviews and analyzed using content analysis technique. Research findings revealed that teachers structure their communication strategies based on“student's socio-cultural background”and“teacher's professional experience”with contextual awareness. It was determined that humor functions as a pedagogical scaffold supporting instruction, while self-disclosure behavior is used to establish academic empathy in safe topics like“hobbies/interests”and to draw authority boundaries (assertive discipline) in topics like“anger/sensitivities.”One of the most striking results of the study is that teachers are in a“spiral of silence”regarding politics, current events, and financial issues. Lack of institutional support and anxiety over unfounded complaints via mechanisms like CIMER have pushed teachers towards self-censorship in these areas. Furthermore, it was observed that as professional experience increases, teachers exhibit a more controlled and distant profile, while gender shapes the content (authority/politics for men, internal/emotional sharing for women) of sharing. Consequently, this study reveals that teachers construct a strategic communication structure shaped by risk and privacy perception, where they open their intellectual and social worlds to students while keeping material, physical, and political dimensions that may cause status loss behind a professional shield.