Approaches towards the preservation of classical antiquities in byzantine western asia minor through textual and archaeological evidence
Yazılı ve arkeolojik veriler ışığında batı anadolu özelinde bizans döneminde klasik antik çağ eserlerinin korunmasına yönelik yaklaşımlar
- Tez No: 989435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Arkeoloji, Architecture, History, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
Özet
(Geç) Antik Çağ'dan Erken Orta Çağ'a geçiş sürecinde Klasik Antik Çağ kentleri idari, kültürel, dini, sosyo-ekonomik ve askeri faktörlerin etkisiyle köklü bir dönüşüme tanık olmuştur. Bilimsel araştırmalarda bu faktörlerin yapılı çevre üzerindeki etkileri uzun süredir tartışılmaktadır. Söz konusu süreç genellikle kentsel bir 'gerileme' veya tamamen bir 'çöküş' olarak değerlendirilmektedir. Bu değişim ve/veya dönüşüm süreciyle ilişkilendirilen çeşitli olumsuz yargılara rağmen, bu çalışma devşirme malzeme kullanımı, mimari geri dönüşüm, yeniden işlevlendirme ve bazı durumlarda eski kamusal alanların bölünerek yeniden kullanılması gibi belirli mimari ve kentsel uygulamaların, Geç Antik Çağ ve Bizans dönemi boyunca eski eserlerin korunmasına yönelik bir hassasiyeti yansıttığını savunmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışma, bir yandan Roma yasaları, edebi ve epigrafik kaynaklar üzerinden Klasik Antik Çağ eserlerinin Geç Antik Çağ ve Bizans dönemlerinde nasıl algılandığını ve bunlara nasıl yaklaşıldığını irdelemekte, diğer yandan da arkeolojik verilerin ortaya koyduğu fiziksel müdahaleleri analiz etmektedir. Bu amaçla hem Geç Antik Çağ'da eyalet başkenti statüsüne sahip olmaları hem de kazı ve yüzey araştırmalarının uzun yıllar boyunca el ele yürütüldüğü köklü arkeolojik çalışmalar sonucunda sağladıkları zengin veriler nedeniyle Afrodisias, Efes ve Sardis arkeolojik alanları seçilmiştir. Ayrıca, söz konusu müdahaleler güncel koruma terimleri ve kavramları çerçevesinde değerlendirilmiş, dönemin kaynaklarında bu eylemleri tanımlayan Latince ve Grekçe terminoloji analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma yazılı ve arkeolojik verilerin ışığında, Geç Antik ve Bizans dönemlerinde eski eserlere yönelik koruma yaklaşımlarını bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities of Classical Antiquity underwent significant transformations during the transition from (Late) Antiquity into the Early Middle Ages due to a variety of factors (e.g., administrative, cultural, religious, socio-economic, demographic, and military). The impact of these factors on the built environment has long been debated, frequently identified as an urban 'decline' or a total 'collapse' of cities. Despite various negative implications associated with this process of change and transformation, this thesis argues that certain architectural and urban practices, such as spoliation and architectural recycling, repurposing (adaptive use), and, in some cases, the subdivision and encroachment of former public spaces, may also reflect a concern for the preservation of Classical antiquities (mainly Greek and Roman) through Late Antiquity and Byzantium. Accordingly, this study investigates how Classical antiquities were perceived and treated during these periods through the corpus of Roman law, as well as literary and epigraphical sources. Concurrently, it analyzes interventions on these antiquities using archaeological evidence. To this end, the study examines Aphrodisias, Ephesus, and Sardis, which are selected both for their status as provincial capitals during Late Antiquity and for the substantial evidence provided by long-established archaeological investigations (including both excavation and survey archaeology).The present work further evaluates these interventions within the framework of current conservation terms and concepts while simultaneously analyzing the specific Latin and Greek terminology used in textual sources to describe such actions. Finally, by synthesizing the textual and archaeological evidence, this research reveals approaches to the preservation of Classical antiquities during the Late Antique and Byzantine periods.