Yatırım fonlarının performansını etkileyen faktörler ve yatırım fonlarının finansal piyasalar üzerindeki etkileri
Factors affecting the performance of mutual funds and the impact of mutual funds on financial markets
- Tez No: 989442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, yatırım fonlarının performansını etkileyen temel faktörleri ve söz konusu fonların finansal piyasalar üzerindeki muhtelif etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, yatırım fonlarının yapılarından performans ölçütlerine, fon yöneticilerinin stratejilerinden yatırım fonlarının sistemik riskler üzerindeki etkilerine, piyasa dinamiklerinden yatırımcı davranışlarına kadar geniş bir yelpazede yer alan unsurlara değinmektedir. Ayrıca yatırım fonlarının piyasa likiditesi, fiyat oluşumu, volatilite ve genel piyasa istikrarı üzerindeki potansiyel etkileri de ele alınmaktadır. Tezin temel motivasyonu, özellikle pandemi sonrasındaki dönemde yatırımcı ilgisinin arttığı gözlemlenen yatırım fonu ekosistemine ilişkin bir analiz sunarak, yatırımcıların bilinçli karar alma süreçlerine katkıda bulunmak, fon yöneticilerine stratejik içgörüler sağlamak ve düzenleyici otoriteler için öneriler sunmaktır. Bu bağlamda Çalışma, yatırım fonlarının sermaye piyasalarındaki rolünü ve finansal okuryazarlığın artırılmasının önemini vurgulayarak, Türk sermaye piyasalarının gelişim hedeflerine yönelik katkıları da ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine in depth the main factors affecting the performance of mutual funds and their various effects on financial markets. The study addresses a wide range of factors from mutual fund structures to performance measures, from fund managers' strategies to the impact of mutual funds on systemic risks, from market dynamics to investor behavior. It also discusses the potential impact of mutual funds on market liquidity, price formation, volatility and overall market stability. The main motivation of the thesis is to provide a comprehensive analysis of the mutual fund ecosystem, which has seen a surge in investor interest, especially in the post-pandemic period, in order to contribute to investors' informed decision-making processes, provide strategic insights to fund managers, and offer recommendations for regulatory authorities. In this context, the study emphasizes the role of mutual funds in capital markets and the importance of increasing financial literacy, and discusses contributions to the development objectives of Turkish capital markets.