Kütahya organize sanayi bölgesinde ihracat potansiyeli ve gelişme olanaklarının analizi
The Analysis of exporting potential and its development opportunities in Kütahya organized indüstrial area
  1. Tez No: 98945
  2. Yazar: MERTOL ALPMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Organize Sanayi Bölgeleri sanayileşme sürecinde planlı şehirleşmenin, istihdamı artırmanın, çevre kirliliğini önlemenin bir aracı olarak düşünülmüştür. Gelişmiş ülkelerde, organize sanayi bölgeleri, kurulduğu bölgenin kalkınmasında önemli bir işlev gördüğü gibi, makro açıdan da ülke ekonomisine çok büyük katma değer sağlamıştır. Ülkemizde Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) gelişimi, dünya genelinden yıllar sonra olmuştur. İlk Organize Sanayi Bölgesi, Bursa'da 1960'lı yıllarda kurulmuş; başarılı uygulamalarının görülmesinden sonra değişik bölgelerin kurulması da hız kazanmıştır. Kütahya Organize Sanayi Bölgesi kurulma çalışmaları 1970'li yılların başında başlamasına rağmen, bir çok etkenden ve özellikle de yer seçiminde kaynaklanan sorunlardan dolayı faaliyete geçmesi gecikmiş; ancak 1990'lı yıllarda yer seçimi yapılarak KOSB kurulabilmiştir. Ancak KOSB'un kuruluş sürecinde dünyada ve ülkemizde yaşanan krizler, KOSB'un istenilen şekilde gelişmesini engellemiştir. Şu anda alt yapı çalışmaları büyük oranda tamamlanmış olan KOSB'da, beş işletme deneme üretimine geçmiş; bazılarının ise inşaat çalışmaları sürmektedir. Bununla birlikte, KOSB'da yer tahsisi yaptıran yatırımcıların bir çoğu, yaşanan krizler ve istikrasız ortam nedeniyle yatırım yapma konusunda kararsızlıklarını sürdürmektedirler. Bu durum KOSB'un gelişmesini engellediği gibi, Kütahya'nın OSB'den beklentilerini de geciktirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organized Industrial Areas are thought to be a strong alternative in order to have planned urbanization, increase employment and prevent pollution of the environment. In developed countries, Organized Indrustrial Areas (OLA) both have an important role to develop the area where it is established, and provides a great extent of supplementary valve for the country's economy. In our country the development of Organized Industrial Areas has occured years later than it's been in the other countries of the world. The first Organized Industrial Area was established in Bursa in 1960s,after that one successful application follewed the other and the establisments in other different areas increasingly speeded up. Though the establishment works for Kütahya Organized Industrial Area (KOLA) were started in early 1970s, haven't been activated because of many factors such as the problems coming from the chosen the place. At last, it could be established in 1990s When the place was chosen. However, the crises that had been in our country and in the world prevent KOIA's development during establishment period. Today most of the infrastructure works of KOIA have been complated and relatedly five of the enterprises have already started the test production and the constructions of some other enterprises are continuing. Besides, most of the investors who have a place at KOIA still cannot decide whether to invest their money or not since there are crises and unstable conditions. This case not only prevents the development of KOIA but also delays the expectations of Kiitahya's public from OIA