Roma döneminde Suriye
Syria in the Roman period
  1. Tez No: 989461
  2. Yazar: FATIMA AIZUGHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN UZUNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Arkeoloji, History, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Suriye, tarih boyunca“dünya tarihinin bir özeti”olarak nitelendirilmiş bir coğrafyadır. Stratejik konumu nedeniyle Doğu ile Batı arasında bir köprü işlevi görmüş; bu özelliği, bölgenin dünyanın en eski ve en etkili uygarlıklarına ev sahipliği yapmasını mümkün kılmıştır. Suriye, tarihsel süreç boyunca birçok devletin istilasına uğramış; özellikle Roma ile Parth İmparatorlukları arasında askerî, ekonomik ve politik rekabetin merkezinde yer almıştır. Bu nedenle Roma, Suriye'yi imparatorluğun ayrıcalıklı eyaletlerinden biri olarak değerlendirmiştir. MÖ 66 yılında Büyük Pompeius'un yürüttüğü askerî sefer sonucunda bölge Roma kontrolüne girmiş; MÖ 64 yılında Suriye krallıkları ortadan kaldırılarak Pompeius tarafından resmen bir Roma eyaleti hâline getirilmiştir. Roma Dönemi'nde Suriye ile Roma arasındaki sosyal, politik ve askerî ilişkiler bu siyasal dönüşüm çerçevesinde şekillenmiştir. Çalışmada ayrıca Dura-Europos kentine de yer verilmiştir. Fırat Nehri üzerindeki stratejik konumu sayesinde Roma ordusu tarafından Perslerle mücadelede ileri bir karakol olarak ele geçirilen Dura-Europos, Doğu ile Batı arasındaki ana ticaret yollarının ve Fırat boyunca uzanan ticaret güzergâhının kesişim noktasında bulunmaktaydı. Bu özelliği, kenti Roma'nın Yakın Doğu'daki askerî ve stratejik çıkarları açısından son derece önemli bir merkez hâline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Syria has historically been described as a“summary of world history.”Due to its strategic location, the region served as a crucial bridge between the East and the West, enabling it to witness and host some of the oldest and most influential civilizations in human history. Throughout its history, Syria experienced numerous invasions and held strategic importance, Parthicularly between the Roman and Parthhian Empires. Consequently, Rome considered Syria one of its most significant and privileged provinces. In 66 BCE, the region came under Roman control following a campaign led by Pompey the Great. By 64 BCE, the local Syrian kings were overthrown, and Pompey formally annexed Syria as a Roman province. During the Roman period, the social, political, and military relations between Syria and Rome were shaped within this context. This study also focuses on the city of Dura-Europos. Its strategic location on the Euphrates River led the Roman army to capture it as a military outpost against the Persians. Dura-Europos was situated at the intersection of major trade routes connecting the East and West, as well as along the Euphrates trade corridor. The city thus became a key center for Roman strategic interests in the Near East.