Patolojik lupus nefriti tanılı vakaların ISN/RPS 2018 klasifikasyonuna göre yeniden değerlendirilmesi ve yeni sınıflamanın klinik açıdan validasyonunun değerlendirilmesi
Re-evaluation of cases diagnosed with pathological lupus nephritis according to ISN/RPS 2018 classification and evaluation of clinical validation of the new classification
- Tez No: 989483
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP GÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Patoloji, Romatoloji, Nephrology, Pathology, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Lupus nefriti (LN), sistemik lupus eritematozusun (SLE) sık görülen ve önemli bir tutulumu olup hasta morbidite ve mortalitesi açısından olumsuz sonuçları olmaktadır. Renal biyopsi LN'de tanının doğrulanması, uygun tedavi rejimi ve süresinin belirlenmesi açısından halen altın standart olarak önerilmektedir. Biyopsinin değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan sınıflama 2003 ISN/RPN sınıflamasıdır. Sınıflama 2018 yılında revize edilmiştir. Ancak yeni sınıflamanın kabul görebilmesi için klinik olarak validasyonun değerlendirilmesi gerekmektedir. Amaç: Renal biyopsi ile kliniğimizde LN tanısı alan hastaların tanı anındaki laboratuvar, klinik ve histopatolojik özellikleri değerlendirilerek renal sağkalım açısından prognoza etkisinin belirlenmesi ve hastaların histopatolojik değerlendirmesinin 2003- 2018 ISN/RPN sınıflamalarına göre yapılarak her iki sınıflamanın da renal sağkalım açısından etkinliklerinin karşılaştırılması çalışmamızın temel amacıdır. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi nefroloji bilim dalı tarafından 2008-2021 yılları arasında biyopsi yapılarak lupus nefriti tanısı alan hastalardan uzun dönem renal takibi olan vakalar çalışmaya dahil edilmiştir. Sistemik lupus eritematozus tanısı olup renal biyopsisi lupus nefriti ile uyumlu olmayan hastalar, lupus nefriti tanılı ancak takip süresince belirlenmiş renal sonlanım noktalarına ulaşmamış veya 6 aydan kısa takibi olan vakalar ile daha önce lupus nefritine yönelik indüksiyon tedavisi almış olan vakalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Biyopsi anındaki laboratuvar, klinik ve histopatolojik özellikleri değerlendirilerek, bunların renal sağkalım açısından önemi araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 46 hasta dahil edildi. Hastaların %23'ü Sınıf III, %30'u sınıf IV, %15'i Sınıf V, %26'sı ise Sınıf III/IV+V idi. Hastalar ortalama takip süresi 64,04±36,93 ay idi ve bu süreçte hastaların 7 tanesi renal sonlanım noktasına (tüm nedenlere bağlı ölüm, GFR'de %30 azalma ya da SDBY gelişmesi) ulaştı. Bu hastaların sistolik kan basıncı (p=0,008), biyopsi anındaki kreatinin değeri (p=0,045) anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Renal sonlanım noktasına ulaşan hastaların GFR'si anlamlı olarak daha az bulundu(p=0,028). Bu hastalarda biyopsi anında ABH görülme oranı daha yüksekti. Patolojik olarak her 2 sınıflamaya göre interstisyel inflamasyon görülme oranı renal sonlanım noktasına ulaşanlarda daha fazla idi(p=0,042, p=0,033). Her 2 sınıflamanın aktivite ve kroniklik indeksleri ile renal sonlanım noktası arasında anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. Sonuç: SLE hastalarının renal tutulum açısından yakın takip edilmesi önemlidir. Hastaların kreatinin yüksekliği , ABH kliniği gelişmeden tanı ve tedavi alması renal sağkalım açısından değerlidir. Ayrıca LN olan hastalarda kan basıncı kontrolü sağlanması da uzun dönem renal fonksiyonlar açısından koruyucudur. Patolojik olarak interstisyel inflamasyon varlığı ile renal sağkalım açısından anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Tübülointertisyel değerlendirmeye verdiği önem açısından 2018 sınıflamasının kullanılmasının tedavi ve prognoz açısından daha doğru yönlendirme yapacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lupus nephritis (LN) is a common and important involvement of systemic lupus erythematosus (SLE), which has negative consequences in terms of patient morbidity and mortality. Renal biopsy is still recommended as the gold standard for confirming the diagnosis and determining the appropriate treatment regimen and duration in LN. The classification commonly used in the evaluation of biopsy is the 2003 ISN/RPN classification. The classification was revised in 2018. However, clinical validation must be evaluated for the new classification to be accepted. Objective: The main purpose of our study is to determine the effect on the prognosis in terms of renal survival by evaluating the laboratory, clinical and histopathological features of the patients diagnosed with LN in our clinic with renal biopsy, and to compare the efficacy of both classifications in terms of renal survival by performing the histopathological evaluation of the patients according to the 2003-2018 ISN/RPN classifications. . Materials and Methods: Cases with long-term renal follow-up from patients diagnosed with lupus nephritis by biopsy between 2008-2021 by Gazi University Nephrology Department were included in the study. Patients with a diagnosis of systemic lupus erythematosus but whose renal biopsy was not compatible with lupus nephritis, patients with lupus nephritis who were diagnosed with lupus nephritis but did not reach the determined renal endpoints during the follow-up or who had a follow-up of less than 6 months, and cases who had previously received induction therapy for lupus nephritis were not included in the study. The patients were evaluated retrospectively. Laboratory, clinical and histopathological features at the time of biopsy were evaluated and their importance in terms of renal survival was investigated. Results: 46 patients were included in the study. 23% of the patients were Class III, 30% were class IV, 15% were Class V, and 26% were Class III/IV+V. The mean follow-up period of the patients was 64.04±36.93 months, and 7 of the patients reached the renal endpoint (all-cause death, 30% decrease in GFR or development of ESRD) during this period. Systolic blood pressure (p=0.008) and creatinine value at the time of biopsy (p=0.045) were found to be significantly higher in these patients. GFR was found to be significantly lower in patients who reached the renal endpoint (p=0.028). The incidence of AKI at the time of biopsy was higher in these patients. According to both classifications pathologically, the incidence of interstitial inflammation was higher in those who reached the renal endpoint (p=0.042, p=0.033). There was no significant relationship between the activity and chronicity indices of both classifications and the renal endpoint. Conclusion: It is important to follow up SLE patients closely in terms of renal involvement. It is valuable in terms of renal survival that the patients receive diagnosis and treatment before the development of high creatinine and AKI clinic. In addition, blood pressure control in patients with LN is also protective in terms of long-term renal functions. Pathologically, it has been shown that there is a significant relationship between the presence of interstitial inflammation and renal survival. We think that the use of the 2018 classification will guide more accurately in terms of treatment and prognosis in terms of the importance given to tubulointerstitial evaluation.