Yeniden ve yeniden: Simülasyonun bitmeyen temsilleri üzerine bir inceleme
Again and again: A review of the never ending representations of simulation
  1. Tez No: 989492
  2. Yazar: TANER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BECERMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, gerçekliğin yok olmasını ve yok olan bu gerçekliğin yerini temsillere bırakmasını Jean Baudrillard'ın Simülasyon Teorisi çerçevesinde inceler. Ortaçağ'dan modern döneme, modern dönemden de postmodern döneme kadar bir değişimin gerçekleştiği düşünülmüş olsa da, Baudrillard'ın teorisi çerçevesinde gerçek düşünülen gibi olmamıştır. Tez; gerçeklik, simülark ve simülasyon kavramlarını tanımlayarak, Baudrillard açısından günümüz toplumlarının bir simülasyon içerisinde yaşadıklarını ele almaktadır. Simülasyon; yani gerçekliğin yerini alan ve sürekli olarak yeniden üretilen temsiller. Bu bağlamda temsiller kendilerine özgü bir anlam dünyası oluştururlar. Bu çalışma simülasyon teorisinin toplumsal açılımlarını kurumlar, tarih, medya ve ekonomi alanlarında inceler. Örneğin, ekonomi alanında üretim ve tüketimin anlamı değişmiştir. Modern öncesi toplumlar bir ihtiyaca yönelik alışveriş yaparken, modern sonrası toplumlar temsiller için/statüler için alışveriş yapmaya başlamışlardır. Dolayısıyla üretim ve tüketim modern sonrası toplumlarda haz elde etmek için yapılan bir sisteme dönüşmüştür. Bu süreçte medya sistemin işlevselliğini devam ettirebilmesi için bir araç haline gelmiş ve kitleleri ihtiyaçtan fazlasını tüketmeleri için yönlendirmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada, klasik iktisatçılar (Malthus, Ricardo, Marx) ile onlara nazaran daha modern olan yaklaşımların (Kuznets, Piketty) Baudrillard'ın teorisi açısından yeniden değerlendirilmesini içerir. Bu tezde nihai olarak, simülasyon teorisinin neredeyse günümüz dünyasının her alanında olduğunu ve Baudrillard açısından bu dünyadan çıkılamayacağını savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the disappearance of reality and the replacement of that vanished reality by representations within the framework of Jean Baudrillard's Simulation Theory. Although it is commonly assumed that a transformation occurred from the Middle Ages to the modern era, and from the modern to the postmodern, Baudrillard argues that reality has not evolved in the way it is believed to have. By defining the concepts of reality, simulacra, and simulation, the thesis discusses how, from Baudrillard's perspective, contemporary societies live within a simulation. Simulation refers to representations that take the place of reality and are continuously reproduced. In this sense, these representations create their own distinct world of meaning. This study explores the social implications of simulation theory within the fields of institutions, history, media, and economics. For instance, in the field of economics, the meaning of production and consumption has changed. While pre-modern societies engaged in trade to meet basic needs, post-modern societies began to consume for the sake of representations and social status. Thus, in post-modern societies, production and consumption have transformed into a system centered on pleasure. In this process, the media has become a tool sustaining the functionality of this system, directing the masses to consume beyond their needs. In conclusion, this study reevaluates the ideas of classical economists (Malthus, Ricardo, Marx) alongside more contemporary approaches (Kuznets, Piketty) from the perspective of Baudrillard's theory. Ultimately, the thesis argues that simulation theory permeates nearly every aspect of the modern world and that, according to Baudrillard, it is impossible to escape this simulated reality.