Le modernisme apocalyptique en science-fiction
Bilim-kurgu eserlerinde apokaliptik modernizm
  1. Tez No: 989522
  2. Yazar: ABDULFETTAH İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERIC DAYRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ecole Normale Superıeure de Lyon
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, bilim-kurgu yapıtlarındaki tanımlamalardan, betimlemelerden yola çıkarak modernizm meselesi üzerine karşılaştırmalı bir çalışma sunmaktadır. Bu tez yirminci yüzyıl bilim kurgu sahasının parçası olan öğelerden hareketle apokaliptik modernizm terimini açıklama hedefini taşır. Söz konusu terimi somut bir biçimde irdelemek adına bilim kurgu edebiyatından iki eser, ki bunlardan biri Fransız romancı Robert Merle'in Malevil adını taşıyan eseri, diğeri de Amerikalı romancı Robert Silverberg'in The World Inside isimli eseridir, modernizm algısının belli başlı özelliklerini okuyucuya sunmak adına iki ana referans kaynak olarak seçilmiştir. Söz konusu iki eserin dışında, bu yüksek lisans tezinin konusunu daha iyi çözümlemek amacıyla yirminci yüzyıl felsefe eserleri ve bilim-kurgu temalı sinema filmleri gibi tali kaynakları da müracaat edilmiştir. Bilim-kurgu yazarının fikrinin kurgusal neticesi olan apokalips-sonrası dünyanın evrilişi üzerine eğilen bu tezde, apokalips kavramı üzerinden geleceğe dair korkular meselesine odaklanılmaktadır. Şimdiki zaman ürünü olan bu korkular nükleer savaş gibi geniş çaplı felaketlerin gerçekleşmesine neden olabilecek potansiyelde gerçek durumlardan hareketle irdelenerek modernizm ve apokalips-sonrası bilim-kurgu arasındaki sorunlu ama önem arz eden bağ üzerine bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative study of the issue of modernism, drawing upon definitions and descriptions in science fiction works. It aims to explain the term“apocalyptic modernism”by examining elements that are part of the twentieth-century science fiction genre. To concretely explore this term, two works of science fiction literature—Robert Merle's Malevil and Robert Silverberg's The World Inside—have been selected as primary reference sources to present the reader with key characteristics of the perception of modernism. In addition to these two works, secondary sources such as twentieth-century philosophical works and science-fiction films have also been consulted to better understand the subject of this master's thesis. Focusing on the evolution of the post-apocalyptic world, a fictional outcome of the science-fiction writer's ideas, this thesis concentrates on the issue of fears about the future through the concept of apocalypse. This study examines these contemporary fears, which are based on real-world situations that could potentially lead to large-scale catastrophes such as nuclear war, and explores the problematic but important link between modernism and post-apocalyptic science-fiction.