Kronik ayak bileği instabilitesine sahip bireylerde ayak bileği farkındalığının fremantle ayak bileği farkındalık anketi ile değerlendirilmesi: Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Evaluation of ankle awareness in individuals with chronic ankle instability using the fremantle ankle awareness questionnaire: A turkish validity and reliability study
  1. Tez No: 989528
  2. Yazar: UFUK AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZEMİN GİLANLIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European Unıversıty Of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik ayak bileği instabilitesine sahip bireylerde, propriyoseptif farkındalık, şekil ve boyut algısı ile istemli hareket algısında azalma görüldüğü, FreABFA ile yapılan değerlendirmelerle ortaya konmuştur. Bu durum, bireylerin fonksiyonel performansını olumsuz etkilediğinden, ayak bileğine ilişkin farkındalığın değerlendirilmesi klinik açıdan önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı dizin vücut farkındalığını değerlendirmek üzere geliştirilmiş olan Fremantle Knee Awareness Questionnaire (FreKAQ) anketinin, kronik ayak bileği instabilitesine sahip bireylerde ayak bileği farkındalığını değerlendirmek üzere Türkçe Fremantle Ayak Bileği Farkındalık Anketi (FreABFA) şeklinde uyarlanması, geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılmasıdır. Çalışmanın birinci fazında kültürler arası dilsel uyarlama süreci çeviri, uzman paneli görüşmeleri (n:11) ve bilişsel geri bildirim görüşmeleri (n:10) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci fazında psikometrik nitelikleri incelemek için toplam 45 kronik ayak bileği instabilitesine sahip birey dâhil edilmiştir. Katılımcılardan bir defa olmak üzere demografik bilgi formu, Ayak ve Ayak Bileği Kullanılabilirlik Ölçüsü (FAAM), Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve FreABFA doldurmaları istendi. FreABFA'nın test-tekrar test güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla, ilk uygulamadan bir hafta sonra tekrar ölçüm yapıldı (n=45). Anketin güvenilirliği değerlendirilirken iç tutarlılığı için Cronbach alfa ve zamana göre değişmezliği için Intraclass korelasyon katsayısı (ICC) incelendi. Sonuç olarak FreABFA' nin iç tutarlılığı eşik değere göre kabul edilebilir seviyede (Cronbach alfa: 0,620) ve zamana göre değişmezliğinin eşik değere göre iyi seviyede (ICC: 0,793) olduğu belirlendi. Faktör analizi sonucunda, FreABFA'nın üç boyutlu bir yapı sergilediği; bu boyutların propriyoseptif farkındalık, şekil ve boyut algısı ile istemli hareket algısı olduğu belirlendi. FreABFA ile uygulanan diğer anketlerden FAAM anketi günlük yaşam aktiviteleri alt ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. FreABFA kronik ayak bileği instabilitesinin farkındalığını ölçen ilk anket olup bu sorunu yaşayan bireylerde geçerli ve güvenilir bir ölçüm olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Decreased proprioceptive awareness, shape and size perception, and voluntary movement perception were demonstrated in individuals with chronic ankle instability using the FreABFA. Because this condition negatively impacts individuals' functional performance, assessing ankle awareness is of clinical importance. The aim of this study was to adapt the Fremantle Knee Awareness Questionnaire (FreKAQ), originally developed to assess knee body awareness, into the Turkish version of the Fremantle Ankle Awareness Questionnaire (FreABFA) to assess ankle awareness in individuals with chronic ankle instability, and to investigate its validity and reliability. In the first phase of the study, cross-cultural linguistic adaptation was conducted through translation, expert panel interviews (n: 11), and cognitive feedback interviews (n: 10). In the second phase, a total of 45 individuals with chronic ankle instability were included to examine the psychometric properties. Participants were asked to complete a demographic information form, the Foot and Ankle Usability Measure (FAAM), the Tampa Kinesiophobia Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale, and the FreABFA once. To assess the test-retest reliability of the FreABFA, measurements were taken one week after the first administration (n=45). Cronbach's alpha was used for internal consistency, and Intraclass correlation coefficient (ICC) was used for stability over time. Consequently, the internal consistency of the FreABFA was determined to be acceptable (Cronbach's alpha: 0.620) according to the threshold value, and its stability over time was good (ICC: 0.793) according to the threshold value. Factor analysis revealed that the FreABFA exhibits a three-dimensional structure, comprising proprioceptive awareness, shape and size perception, and voluntary movement perception. A statistically significant correlation was found between the FreABFA and the activities of daily living subscale of the FAAM questionnaire, among other questionnaires. The FreABFA is the first questionnaire to measure awareness of chronic ankle instability and has been found to be a valid and reliable measure in individuals experiencing this condition.