Türklerde Devletin bekası kavramı ve 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde söylem olarak kullanımı
The concept of State's survival in Turks and Its use as a discourse in 2019 Local Administration Elections
- Tez No: 954614
- Danışmanlar: PROF. DR. BİCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Antik Yunan'dan beri devlet dünyada siyaset kuramlarının en mühim aktörü olagelmiştir. Düşünürler modern çağa kadar devlete ilişkin teorilerini oluştururlarken yaşadıkları ülke ve dönemin tesiri altında kalmış ve mensubu oldukları devletin varlığının muhafazası ve bekası için ideal devlet tipleri çizmişlerdir. Türkler ise devleti her daim güçlü ve âli olarak görmüşler ve dahi bekasını her şeyin üstünde tutmuşlar, hatta öyle ki kendi mevcudiyetlerini devletle kaim görmüşlerdir. Nitekim Osmanlılarda fetihlerde uygulanan hoşgörü politikası ve taht kavgasını önlemek için uygulanan kardeş katli hep beka için yapılmıştır. Ancak Osmanlılar'ın yıkılışa geçtiği 19'uncu yüzyılla birlikte beka bir kaygı halini almıştır. Bu noktada modernleşme beka için bir araç olarak görülmüş ve devletin bir an önce kurtarılması için aciliyetçi bir ruh haliyle uygulanmıştır. Geç Osmanlı'dan Cumhuriyet'e beka bir kaygı olarak intikal ederek süreklilik arz etmiş olsa da artık amaçtan araç konumuna geçmiştir. Hususiyetle Türk milliyetçiliğinde iç ve dış tehditlere karşı sürekli yeniden üretilmiş, araçsal akıl temel alınarak pragmatik gayelerle milliyetçi söylemin bir parçası haline gelmiştir. Soğuk Savaş döneminde komünizm, 1980'lerden itibaren Kürt sorunu/PKK ve son olarak da 15 Temmuz darbe girişimi bu söylemin mihenk taşlarını oluşturmuştur. Çalışmamızda beka kaygısının 2019 mahalli idareler seçimlerinde seçmen davranışını etkilemek için pragmatik anlamda kullanımı siyasilerin söylemleri çerçevesinde irdelenmiştir. Bu kapsamda seçime katılan Cumhur İttifakı bileşenlerinden özellikle MHP yetkililerinin açıklamaları“beka kaygısı”,“dış güçler”,“bölücülük-terör (HDP-PKK-FETÖ)”ve“beka söyleminin pragmatik kullanımı”başlıkları altında literatürden kaynaklarla beraber değerlendirilerek devletin bekasının bir söylem olarak kullanılıp kullanılmadığı doğrulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since Ancient Greece, the state has been the most important actor of political theories in the world. Until the modern era, thinkers have been influenced by the country and period they lived in while formulating their theories on the state, and they have drawn ideal state types for the preservation and survival of the existence of the state they belong to. Turks, on the other hand, have always seen the state as powerful and noble, and even prioritized its survival above all else, so much so that they considered their very existence to be dependent on the state. As a matter of fact, the Ottoman policy of tolerance during the conquests and the fratricide practiced to prevent the fight for the throne were always for the sake of survival. However, in the 19th century, when the Ottomans began to collapse, survival became a concern. At this point, modernization was seen as a tool for survival and was implemented with a sense of urgency to save the state as soon as possible. From the late Ottoman Empire to the Republic, survival has been a concern, but it has now shifted from a goal to a means. Especially in Turkish nationalism, it has been constantly reproduced against internal and external threats and has become a part of nationalist discourse for pragmatic purposes based on instrumental reason. Communism during the Cold War, the Kurdish problem/PKK since the 80s and the July 15 coup attempt have been the cornerstones of this discourse. In our study, the pragmatic use of the concern for survival to influence voter behavior in the 2019 local government elections was examined within the framework of the discourses of politicians. In this context, the statements of especially MHP officials, one of the components of the People's Alliance participating in the elections, were evaluated under the headings of“concern for survival”,“foreign powers”,“separatism-terrorism (HDP-PKK-FETÖ)”and“pragmatic use of the survival discourse”together with sources from the literature, and it was tried to verify whether the survival of the state was used as a discourse.