Conserving a multi-layered building in a multi-layered context: boras house in milas
Çok katmanlı bir bağlamda çok katmanlı bir binanın korunması milas'ta boras evi
- Tez No: 989586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
Özet
Karya'nın tarihi başkenti Milas, Hekatomnid hanedanının yüzeyde görünmeyen arkeolojik mirası ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin yaşayan geleneksel mimarisinin iç içe geçtiği, çok katmanlı ve karmaşık bir yerleşimdir. 2010 yılında Hekatomnos Anıt Mezarı'nın keşfiyle başlayan süreç, anıtsal katmanları açığa çıkarma uğruna geleneksel dokunun feda edildiği bir koruma krizine dönüşmüş ve kentsel belleğin sürekliliğini tehdit eder hale gelmiştir. Bu tez, söz konusu çatışmayı, Uzunyuva Arkeolojik Alanı'nın hem fiziksel hem de yasal sınırında konumlanan, 19. yüzyıla ait tescilli Boras Evi üzerinden tartışmaya açmaktadır. Çalışmada yapı, salt mimari bir nesne olarak değil; 'Kentsel Arkeoloji' ve 'Yapı Arkeolojisi' disiplinlerinin sunduğu teorik perspektif ışığında, dönemler arası bir 'stratigrafik arayüz' olarak okunmaktadır. Boras Evi üzerindeki detaylı analizlerle, geleneksel bir konutun kendi bütünlüğünü yitirmeden, üzerinde yükseldiği potansiyel arkeolojik katmanlarla nasıl birlikte var olabileceği ve bu katmanlara nasıl görünürlük kazandırabileceği sorgulanmaktadır. Tez, 'Değerler-Sorunlar-Potansiyeller' (DSP) analizi doğrultusunda, alandaki ontolojik belirsizliği yönetebilmek adına 'Senaryo Tabanlı Adaptasyon Matrisi' önermektedir. Yapıyı tamamen müzeleştirme veya çevresinden yalıtma (tecrit) ikilemini reddeden bu çalışma, 'Karma Kullanım' modelini savunmaktadır. Sonuç olarak Boras Evi'nin; konut işlevinin sürdürüldüğü, arkeolojik katmanın ise kontrollü biçimde yorumlandığı aktif bir 'tampon bölge' arayüzü olarak kurgulanması; böylece hem fiziksel dokunun hem de 'yerin ruhu'nun (genius loci) sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Milas, a historic capital of Caria, exemplifies a complex multi-layered settlement where the unseen archaeological heritage of the Hekatomnid dynasty is inextricably entangled with the living traditional architecture of the Ottoman and Republican eras. The discovery of the Hekatomnos Monumental Tomb in 2010 triggered a conservation crisis, leading to the demolition of traditional fabrics to expose monumental layers, thereby threatening the continuity of urban memory. This thesis addresses this conflict through the case study of the Boras House, a registered 19th-century traditional dwelling situated on the physical and legal boundary of the Uzunyuva Archaeological Site. The study adopts a theoretical perspective grounded in 'Urban Archaeology' and 'Building Archaeology' to interpret the structure not merely as an architectural object but as a stratigraphical interface. Through a detailed analysis of the Boras House, the thesis questions how traditional domestic architecture can coexist with and reveal the potential archaeological layers it sits upon, without compromising its own integrity. Based on the 'Values-Problems-Potentials' (VPP) assessment, the thesis proposes a 'Scenario-Based Adaptation Matrix' to manage this ontological uncertainty. Rejecting the binary choice between museumification and isolation, the study advocates for a 'Mixed-Use Adaptation' model. It concludes that the Boras House functions as an active 'buffer zone' interface, where residential continuity is maintained alongside a controlled interpretation of the archaeological layer, ensuring the sustainability of both the physical fabric and the spirit of the place.