Resilience improvement planning for power distribution systems against earthquakes
Güç dağıtım sistemleri için depremlere karşı dayanıklılık iyileştirme planlaması
  1. Tez No: 989592
  2. Yazar: GÖRKEM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİR KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Güç sistemleri en kritik altyapılar arasında yer almaktadır. Günümüzde elektrik enerjisi; ülkelerin güvenliği, sanayisi ve ekonomisi ile insanların günlük yaşamlarını doğrudan etkilediği için hayati öneme sahiptir. Ancak güç sistemleri, bileşenlerine zarar verebilecek şiddetteki depremlere karşı savunmasızdır. Güç sistemlerini depremlere karşı korumak için, deprem sonrasında bileşenlerinin çalışmaya devam etmesi ve güç taleplerinin karşılanması amacıyla, dayanıklılığı artırmaya yönelik önlemler alınır. Bu çalışmada, minimum yatırım maliyetiyle optimum dayanıklılık iyileştirme kararları elde etmek için, geri-dönüşlü iki-aşamalı stokastik programlama (SP) formülasyonu geliştirilmiştir. Bu SP formülasyonu, karma-tamsayılı doğrusal programlama modelidir. Ayrıca, depremle ilgili belirsizlikleri ele almak için deprem-sonrası hasar senaryoları oluşturmaya yönelik bir algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen SP modeli; boyut, talep miktarı, voltaj seviyesi ve kentleşme açısından farklılık gösteren 6 adet alçak-gerilim, 3 adet orta-gerilim ve 3 adet entegre orta-alçak-gerilim şebekesine uygulanmıştır. Tüm şebekeler için optimal dayanıklılık artırma kararları makul bir hesaplama süresi içinde elde edilmiştir. Bu kararlar,“deprem sonrasında işlevini sürdüren bileşenlerin beklenen yüzdesi”ve“deprem sonrası karşılanan talebin beklenen yüzdesi”olarak tanımladığımız dayanıklılık ölçülerine bağlı olarak tüm şebekelerde dayanıklılık iyileştirmesi önermektedir. Ayrıca, stokastik programlamanın kullanılması ve belirsizliğin hesaba katılmasıyla elde edilen avantajlar (dayanıklılık artırma ve beklenen yatırım maliyeti açısından),“stokastik çözümün değeri”ve“mükemmel bilginin beklenen değeri”olarak bilinen iki performans ölçüsü üzerinden tüm şebekeler için gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Power systems are among the most critical infrastructures. Today, electrical power is essential for countries because it directly impacts their security, industry and economy, as well as people's daily lives. However, power systems are vulnerable to earthquakes, which can damage their components. To protect power systems against earthquakes, actions are taken to improve resilience so that their components continue to function and power demands are met after an earthquake. In this study, we develop a two-stage stochastic programming (SP) with recourse formulation to obtain optimal resilience improvement decisions with minimum investment cost. This SP formulation is a mixed-integer linear programming (MILP) model. Additionally, an algorithm for generating post-earthquake damage scenarios is developed to handle earthquake-related uncertainties. The SP model developed is applied to 6 low-voltage, 3 medium-voltage and 3 integrated medium-low-voltage networks, which differ in terms of size, demand, voltage level and urbanization. Optimal resilience enhancement decisions are obtained for all networks within a reasonable computational time. These decisions propose resilience improvement in all networks based on the resilience metrics defined as“the expected percentage of functional components”and“the expected percentage of demand satisfaction”after an earthquake. Moreover, the advantages (with regard to resilience enhancement and expected investment cost) of employing SP and accounting for uncertainty are observed for all networks through the calculation of two performance metrics: the value of a stochastic solution (VSS) and the expected value of perfect information (EVPI).